Pełne oskładkowanie umów zlecenia? Prawdopodobnie już niebawem!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

PIS powraca do forowanego wcześniej pomysłu, oskładkowania umów zlecenia. Zmiany nie dotkną natomiast umów o dzieło. Nowe rozwiązania mają posłużyć uporządkowaniu kwestii umów cywilnoprawnych. Wdrożeniem nowych zasad miałoby się zająć Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rząd Zjednoczonej Prawicy powraca do kontrowersyjnej idei oskładkowania umów zlecenia.

Wcześniejsze próby wprowadzenia rzeczonych zmian spełzły na niczym. To już trzecie podejście rządu Zjednoczonej Prawicy. Oficjalnym powodem tegoż projektu, jest możliwość unikania składek na ubezpieczenia społeczne, w wypadku gdy dana jednostka pracuje na wielu umowach zlecenia. Zmiany obejmą blisko milion pracujących.

Nowe rozporządzenia niosą ze sobą negatywne skutki dla większości pracujących, którzy będą zobligowani do uiszczenia większej kwoty pieniężnej na ubezpieczenia społeczne, a ich pensja na rękę nieco się obniży.

Co warte odnotowania od umów o dzieło odciąga się jedynie podatek dochodowy. W kontekście tych pierwszych rząd zachowuje bierną postawę natomiast umowy zlecenia miałby zostać przymusowo oskładkowane. Wprowadzeniu składek od umów o dzieło sprzeciwia się Ministerstwo Kultury, ponieważ większość artystów korzysta właśnie z takich rozwiązań.

Do tej pory tylko jedna umowa zlecenie jest przymusowo oskładkowana. Osoby pracujące na większej ilości takich umów, mają możliwość opłacenia składek z jednej z nich. Teraz od każdego podobnego kontraktu będzie trzeba odciągnąć odpowiednią sumę. Co warte odnotowania przymus składkowy dotyczyć będzie także całości zarobków.

Według wyliczeń pracownicy na umowach zlecenia stracą przy każdym zarobionym tysiącu, aż 96 zł, w stosunku do poprzedniego stanu. Prominentni politycy artykułują, iż pomysł nie został przez nich odrzucony, ale jedynie odłożony w czasie. Powód zwłoki ma stanowić rekonstrukcja rządu oraz kryzys związany z pandemią COVID-19.

Money.pl

Czytaj także: Sachajko: Powinniśmy wejść w koalicję z PIS, aby spełniać swoje postulaty

Czytaj także: Poznań siedzibą przyszłego sztabu armii amerykańskiej

Zobacz także: Tomasz Grodzki krytycznie o rekonstrukcji rządu

Oglądaj na kanale”Media Narodowe”

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY