Zielone plany PKN Orlen. Neutralność klimatyczna do 2050 roku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prokuratura

Prezes spółki naftowej PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział wykonanie Zielonego Ładu z pozycji jego przedsiębiorstwa. Do 2050 roku spółka państwowa ma osiągnąć pożądaną przez Komisję Europejską neutralność klimatyczną. W planach uwzględniono przechodzenie na elektrownie wiatrowe oraz słoneczne.

W trakcie forum ekonomicznego w Karpaczu, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział plany przeobrażenia państwowej spółki naftowej w firmę opierającej swoje biznesowe działania na odnawialnych źródłach energii. W ten sposób zmiany w spółce mają współgrać z rządowymi planami energetycznymi, narzuconymi m.in. przez Komisję Europejską, czy zawarte porozumienia w podpisanym przez Polskę Pakiecie Klimatycznym.

Zobacz także: Abp. Paglia: „Katolicki polityk nie może promować aborcji”

“Od transformacji energetycznej nie ma już ucieczki. Energetyka jest dziś ważnym elementem biznesu i bezpieczeństwa kraju, a także szansą na rozwój całego regionu. Musi powstać podmiot, który ten proces przeprowadzi. Jako PKN Orlen jesteśmy doskonale przygotowani. Mamy kompetencje zdobyte na wolnym i konkurencyjnym rynku oraz silne kompetencje inwestycyjne” – powiedział Obajtek.

Wśród wielkich celów PKN Orlen znajduje się poszerzenie swojej działalności na branżę zajmującą się budową farm wiatrowych oraz elektrowni słonecznych. W perspektywie 2030 roku Orlen zamierza zainwestować 25 mld zł w redukcję oddziaływania na środowisko i nowe linie biznesowe.

“Inwestycja w blok gazowy Ostrołęka C będzie kontynuowana równolegle z projektem inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Paliwo gazowe traktujemy jako paliwo przejściowe zapewniające stabilność dostaw energii podczas rozwoju OZE” – informowała na Twitterze rzecznik prasowa Joanna Zakrzewska.

Do 2030 roku spółka państwowa zamierza zredukować emisje gazów cieplarnianych o 20 procent wytwarzanych przez aktywa rafineryjne oraz petrochemiczne, a także o 33 procent w sektorze wytwarzania energii.

Warto zaznaczyć, iż od kilku lat trwają pracę nad wdrażaniem stacji paliw na wodór. W tym celu we Włocławku powstaje hub wodorowy zdolny przetworzyć 600 kilogramów oczyszczonego wodoru na godzinę. Paliwo to przeznaczone będzie głównie dla środków transportu zbiorowego oraz towarowego, a w przyszłości udostępniony będzie dla użytkowników samochodów osobowych.

money/tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY