Mularczyk: Raport ws. wysokości odszkodowania od Niemiec jest finalizowany

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

– Raport ws. wysokości odszkodowania od Niemiec dla Polski za zniszczenia podczas II wojny światowej jest finalizowany; obecnie jest tłumaczony na języki niemiecki i angielski – powiedział PAP poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. – To historyczne opracowanie, które obecnie jest tłumaczone na język niemiecki i język angielski.

W 2017 r. został on przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej.

– Myślę, że to od decyzji politycznej będzie zależało, kiedy i w jakich okolicznościach zostanie opublikowany. Mamy świadomość, że publikacja raportu, jest konieczna i nieunikniona, a jednocześnie niesie ze sobą dużą wagę natury międzynarodowej i zobowiązanie Niemiec do realizacji swoich historycznych i niespłaconych długów wobec Polski – oświadczył. – Od czasów powojennych nikt nie podjął się nowoczesnych badań nad stratami wojennymi.

Raport o stratach wojennych przygotowany w 1947 r. przez Biuro Odszkodowań Wojennych wycenił polskie starty na 48 mld ówczesnych dolarów czyli równowartość obecnych 850 mld dolarów (niemal 3 biliony złotych) – podało w zeszłum roku TVP Info.

– Ta kwota funkcjonowała w obiegu publicznym i ona jest wiarygodna w oparciu o te dane i metodologię, które zastosowano wówczas po wojnie, natomiast nasz raport jest raportem współczesnym, w którym przedstawimy swoje wyliczenia bazujące też na nowych danych i nowoczesnych metodologiach liczenia strat wojennych – zapowiedział dzisiaj Mularczyk.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY