Bruksela zaniepokojona zamknięciem granic przez Węgry

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jak donosi korespondent RMF Katarzyna Szymańska-Borginom, Bruksela ma być zdenerwowana na kraje Grupy Wyszehradzkiej. Główną osią sporu na linii Bruksela-Budapeszt jest zamknięcie granicy węgierskiej. Komisja Europejska w liście do węgierskiego rządu żąda wycofania się z podjętej decyzji.

Komisja Europejska wysłała napisany w ostrym tonie list do węgierskiego rządu z pretensjami o zamknięcie swoich granic dla krajów Unii Europejskiej. Z tej decyzji zostały wyłączone kraje Grupy Wyszehradzkiej – “Chodzi o wprowadzone przez Budapeszt wyjątki od zakazu wjazdu dla obywateli Czech, Słowacji i Polski” – wyjaśnił rzecznik KE Christian Wigand.

Zobacz także: Czarnogóra: Proeuropejscy socjaliści wygrali wybory do parlamentu [Exit poll]

“Wysyłamy dziś list do węgierskiego rządu, przypominając o tym, jak ważna jest integralność strefy Schengen oraz że środki graniczne powinny być stosowane w niedyskryminacyjny sposób wobec wszystkich obywateli i mieszkańców UE” – przytoczył fragment listu na Twitterze komisarz ds. Sprawiedliwości Didier Reynders.

Do apelu przyłączyła się również komisarz spraw wewnętrznych Ylva Johansson – “Wszelkie środki, które nie są zgodne z podstawowymi zasadami prawa UE, należy oczywiście natychmiast wycofać” – wskazała wraz z Didierem Reyndersem.

Podobny plan działania co Węgry przygotowuje polski rząd. Zakaz wjazdu do naszego kraju obejmie kilka krajów UE. Rzecznik Komisji Europejskiej zapowiedział już, że Bruksela przyjrzy się tej sprawie.

rmf24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY