Największa zapaść gospodarki od stanu wojennego. GUS podał dane

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Produkt krajowy brutto Polski spadł w drugim kwartale o 8,2 proc. rok do roku według danych niewyrównanych sezonowo – podał GUS. Tym razem podano jednak szczegóły, tzn. co wpłynęło na ten spadek najbardziej.

“Prezentowany szybki szacunek PKB za II kwartał 2020 r. uwzględnia efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii” – komentuje GUS, zastrzegając zarazem, że metody wyliczeń nie uległy zmianie.


Wskaźnik poszedł ostro w dół przede wszystkim przez spożycie gospodarstw domowych. To spadło o aż 11,1 proc. rok do roku, co odjęło 6,3 pkt proc. od rocznej dynamiki PKB w drugim kwartale. Sklepy przez część kwartału były zamknięte, a i atmosfera zarazy zmieniła nasze przyzwyczajenia, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy.

Drugim obciążeniem był spadek inwestycji. Te skurczyły się o 11 proc. rok do roku i zabrały od dynamiki PKB 1,8 pkt proc. A inwestycje są o tyle ważne, że decydują o tym, czy gospodarka będzie się dalej rozwijać.

Wartość PKB wyniosła 525 mld zł w drugim kwartale w porównaniu do 552 mld zł w kwartale pierwszym i 548 mld zł w drugim kwartale 2019 roku.

Dynamikę PKB wsparł w drugim kwartale rekordowo dobry bilans płatniczy. W czerwcu było 2,8 mld euro nadwyżki obrotów z zagranicą i tak dobrych danych nie było nigdy dotąd.

Największe wzrosty i spadki

Dodatnio na PKB działało tzw. spożycie publiczne. Składają się na nie m.in. pensje w budżetówce, w tym pensje nauczycieli, służby zdrowia podwyższane w ubiegłym roku. Wzrosło o 4,8 proc. rok do roku, co dodało do dynamiki PKB 0,8 pkt proc.

W ujęciu branżowym największy spadek dotyczył branży hotelarskiej i gastronomicznej. Wartość dodana obniżyła się tu o aż 78,5 proc. rok do roku. Ograniczenia wprowadzone na COVID-19 mocno uderzyły też w transport (-14,9 proc. rdr wartości dodanej) oraz przemysł (-12,6 proc.).

8,2 proc. to największy spadek od czasu stanu wojennego w Polsce. Wtedy PKB skurczył się o 10 proc. rok do roku. Nawet w latach 1990-1991 gospodarka spadała w wolniejszym tempie – odpowiednio 7,2 i 7 proc.

źródło: businessinsider.com.pl

Zobacz także: Muzułmanie chcą przejąć katedrę w Kordobie! Druga Hagia Sophia?

Zobacz również:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY