Dr Wojciech Szewko:”Liban jest w potężnym kryzysie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Youtube/MN

Gościem rozmowy”Mediów Narodowych” był dr. Wojciech Szewko. Naukowiec od wielu lat zajmuje się tematyką bliskiego wschodu. Odpowiedział na palące pytania dotyczące aktualnej sytuacji w kontekście Libanu. Gość podzielił się także swoimi przypuszczeniami tyczącymi się sprawców wybuchu na terenie Bejrutu.

Od lat zajmujący się kwestią bliskiego wschodu dr. Wojciech Szewko na kanale”Media Narodowe” przedstawił swój punkt widzenia odnośnie wydarzeń na bliskim wchodzie.

Wojciech Szewko przedstawia aktualną sytuację w Libanie

Gość Iwony Orłowskiej wypowiedział się na temat aktualnego znaczenia Libanu w kontekście całego bliskiego wschodu:-Liban ma dużo mniejsze znaczenie jeśli chodzi o aspekt turystyczny. Jest to jednak wciąż niezwykle piękny kraj. Liban niestety staje się coraz mniej atrakcyjnym miejscem. Wojna domowa niemal całkowicie zrujnowała ten obszar. Państwo sięgnęło bankructwa gospodarczego. Zadłużenie Libanu wykracza znacznie poza PKB tego kraju. Produkt Krajowy Brutto oscyluje wokół 90 mld dolarów, a dług wynosi około 100 mld dolarów-zaznaczył dr. Szewko.

Wojciech Szewko naszkicował także obraz skutków, jakie pociągnął ze sobą wybuch w Bejrucie:- Konsekwencje tego wydarzenia w kontekście Libanu są opłakane. Koszt tego aktu oscyluje w granicach 10 do 15 mld dolarów. Przy kraju tak bardzo zadłużonym tego typu wybuch stanowi dodatkowy cios. Warto wspomnieć, iż Liban był importerem zboża. Po tej katastrofie sieć komunikacyjna między państwami została przerwana. Wybuch w Bejrucie doprowadził więc do załamania na polu gospodarczym- akcentował.

Według gościa wybuch w Bejrucie był efektem komunikacyjnych zaniedbań Libanu. Szewko dodał, iż jest to najbardziej prawdopodobna możliwość:- Oczywiście ruszyła lawina spekulacji, ale według mnie wszystkie podnoszone teorie są naciągane i mało prawdopodobne-podkreślił.

Cały materiał dostępny jest na kanale”Media Narodowe”

Czytaj także: Nowe informacje w sprawie mordercy Pawła Adamowicza

Zobacz także: Polscy biskupi przeciwko ideologi LGBT

Czytaj także: Katastroficzne skutki huraganu Laura

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY