Krysiak: “Unia Europejska ma twarz Spinelliego” [WIDEO]

Dodano   0
  Loading

/ fot. @MediaNarodowe

W kolejnym wydaniu programu “Młot na marksizm” prowadzonego przez redaktora Jakuba Zgierskiego omówiono tematykę korzeni Unii Europejskiej oraz wartości obecnie przez nią przestawianych. Gościem specjalnym był prof. Zbigniew Krysiak.

Gościem redaktora Jakuba Zgierskiego w Mediach Narodowych był profesor Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana. Podjął on w programie tematykę spuścizny Roberta Schumana, jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej. Ekspert wyznał, że obecnie zarządzający Wspólnotą Europejską zapomnieli o wartościach jakimi kierował się Sługa Boży Kościoła Katolickiego.

“To co było podstawą wspólnoty narodów Europy przez Schumana to było bazowanie na relacjach. Postrzegał on instytucje jako przejściowe narzędzie o określonej żywotności. Natomiast cały czas istotą tego było, budowanie wspólnoty opartej na relacjach” – powiedział prof. Krysiak.

Zobacz także: Turcja znalazła złoża gazu na dnie Morza Czarnego. Wystarczy na 20 lat

W dalszej części programu poruszono postać Altiero Spinelliego, który nie ukrywał swoich komunistycznych poglądów oraz swojej wizji Europy jako zjednoczonego tzw. superpaństwa z centralną władzą górującą nad rządami krajowymi.

“Po rewolucji z roku 68 pojawiła się niejako okazja zwolenników Spinelliego do stworzenia superpaństwa. Po śmierci Roberta Schumana Altiero Spinelli przygotowywał zalążek konstytucji” – ocenił.

Koncept Trójmorza przeciwwagą dla Unii Europejskiej

Profesor Zbigniew Krysiak uważa, że idea Trójmorza stała się przeciwwagą dla władz brukselskich pochłoniętych komunistyczną ideologią Altiero Spinelliego. Według niego kraje Europy Środkowo-Wschodniej budzą się w pewnym stopniu oraz zaczynają powracać do chrześcijańskich idei Roberta Schumana.

“Koncepcja przedsiębiorstw z krajów dominując tj. z Francji, Niemiec, czy Włoch była koncepcją eksploracji Europy Środkowo-Wschodniej. Jedno Euro pozyskane daje stopę zwrotną w postaci 80 procent. Ten mechanizm jest bardzo często nie przedstawiany i w efekcie, większość społeczeństwa ma wrażenie, z uzyskujemy z Unii Europejskiej same korzyści materialne” – zauważył profesor z Instytutu Myśli Schumana.

Więcej w materiale poniżej:

Media Narodowe

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY