Bayer zapłaci 1,6 mld USD odszkodowania. Wszystko przez kontrowersyjny produkt

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Firma farmaceutyczna Bayer zgodziła się na wypłatę odszkodowania w wysokości 1,6 miliarda dolarów dla kobiet, które odniosły obrażenia z powodu wycofywanego z produkcji urządzenia do sterylizacji.

Korporacja zaprzestała sprzedaży urządzenia sterylizującego „Essure” w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Początkowo firma wypierała się jakoby urządzenie zagrażało życiu i zdrowiu kobiet. Wskutek skarg około 39 tys. kobiet, które wstąpiły na drogę sądową, domagając się odszkodowania z powodu szkód wyrządzonych przez urządzenie, koncern został zmuszony na zmianę stanowiska.

„Essure” to implant antykoncepcyjny będący alternatywą dla podwiązania jajowodów. FDA (Amerykański urząd ds. zatwierdzania leków) zatwierdził środek w 2002 roku, jednak od tego czasu pacjentki w Stanach Zjednoczonych zgłaszały szereg powikłań, np.: migracje w ciele kobiety, wywoływane reakcje alergiczne czy też ból. W końcu 2016 r. urząd zobowiązał firmę do dodania do swojej etykiety ostrzeżenie, które wskazuje potencjalne skutki uboczne.

Produkowana przez Bayer wkładka jest formą trwałego pozbawienia płodności. Zalecano jej stosowanie przede wszystkim kobietom powyżej 35 roku życia, które nie chcą urodzić dziecka. Miał to być środek dający 99 proc. skuteczność. Reklamowano go także jako „mniej inwazyjne” rozwiązanie niż chirurgiczny zabieg podwiązania jajowodów.

Bayer twierdzi, że sprzedał około 750 tys. takich urządzeń na całym świecie. Implanty były preferowane przez niektóre kobiety, ponieważ rzekomo zapewniały znacznie szybszy czas gojenia niż inne techniki sterylizacji.

W ramach ugody Bayer nie przyznał się, że firma popełniła błąd oraz, iż nie przeprosi poszkodowanych. „W umowach ugodowych firma Bayer nie przyznaje się do wykroczenia ani do odpowiedzialności”, podał koncern. Jednak dodano, że korporacja ureguluje  90 proc. roszczeń (wypłata odszkodowań w wysokości 1,6 miliarda dolarów). Z pozostałymi 10 proc. osób, które pozwały firmę, trwają dalsze negocjacje.

To nie pierwszy tego typu przypadek. W przeszłości niemiecki koncern został zmuszony przez sąd do zapłaty odszkodowań za dystrybucję środka chwastobójczego „Roundup”, powodującego nowotwory.

źródło: dw.com, catholicnewsagency.com, PCh24.pl

Zobacz także: Niemieckie służby donoszą: Antifa szkoli się w Poznaniu do walk ulicznych

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY