Wsparcie dla rolników po epidemii. Prezydent podpisał odpowiednie ustawy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy nowelizujące projekt wspierania obszarów wiejskich. Rolnicy otrzymają również wsparcie finansowe od Europejskiego Funduszu Rolnego. Wszystkie te mechanizmy mają zmniejszyć straty spowodowane epidemią koronawirusa.

Nowelizacja ustawy z 24. lipca 2020 roku o wspieraniu obszarów wiejskich została wczoraj podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Opiera ona swoje działanie na ułatwionym dostępie do środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Została również zatwierdzona ustawa o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Zobacz także: Polska z ogromną dziurą budżetową. Kolosalny deficyt zamiast zrównoważenia!

Projekt tej ustawy przewiduje nie tylko wsparcie dla rolników, ale również dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność powiązaną z przetwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu lub rozwojem produktów rolnych, które zostały szczególnie dotknięte podczas epidemii COVID-19.

Według resortu rolnictwa, nowe przepisy pozwolą na udzielenie pomocy najbardziej poszkodowanym przedsiębiorcom i rolnikom w wyniku epidemii. Resort rolnictwa chciał na ten cel przeznaczyć ok. 1 mld euro z niewykorzystanych środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014-2020), ale ostatecznie Komisja Europejska zgodziła się na 270 mln euro, czyli nieco ponad 1 mld zł.

Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta RP, pomoc w ramach tego działania będzie udzielana w formie jednorazowej płatności ryczałtowej dla rolników przyznawanej oraz wypłacanej na podstawie decyzji administracyjnej, na wniosek o przyznanie pomocy, będący jednocześnie wnioskiem o płatność. Wnioski o wsparcie powinny zostać zatwierdzone do 31 grudnia 2020 roku.

pr24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY