Decyzja o podziale Mazowsza zapadnie na początku września

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
stolica wieżowce

/ fot. Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Według najnowszych doniesień Polskiej Agencji Prasowej decyzja Premiera Mateusza Morawieckiego o możliwym podziale Mazowsza ma zapaść na początku września. Anonimowy informator powiedział, że ten temat u władz nie upadł, a czeka ona na lepsze warunki polityczne.

Od czasu objęcia steru władzy przez Prawo i Sprawiedliwość zaczęły krążyć wśród dywagacje na temat oddzielenia Warszawy od reszty województwa mazowieckiego. Pod koniec lipca bieżącego roku, ten temat znów pobudził opinię publiczną, a ludzie z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego mocno naciskają na taki podział na mapie regionalnej Polski.

“Temat podziału Mazowsza jest cały czas aktualny. Nie zarzuciliśmy tego pomysłu. Czekamy na ostateczną decyzję polityczną w tej sprawie. Prawdopodobnie zapadnie ona w pierwszych dniach września” – ujawnił PAP jeden z bliskich współpracowników prezesa PiS.

Zobacz także: Cała Rada Europejska dziękowała Polsce; Bez Polski UE byłaby spóźniona z reakcją

Pod koniec lipca szef kancelarii Premiera, Michał Dworczyk skomentował ówczesne doniesienia medialne – “Ostateczne decyzje będzie musiało podjąć kierownictwo polityczne naszej formacji” – powiedział.

Wśród kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, a także całego ugrupowania toczy się wewnętrzna dyskusja nad sensownością wprowadzenia takiego rozwiązania. Jak wyjawił szef klubu PiS Ryszard Terlecki – “Jedni są za tym, żeby to zrobić. Jeżeli to zrobić, to trzeba by to zrobić pilnie. Inni za tym, żeby to odłożyć”.

Opinia marszałka województwa

Sam pomysł oddzielenia miasta stołecznego od reszty województwa mazowieckiego, krytycznie ocenia jego marszałek z nadania PSL Adam Struzik. Stwierdził on pod koniec lipca, iż jest on irracjonalny oraz szkodliwy.

Jego zdaniem jest to polityczne manipulowanie granicami regionów. Zapowiedział również swoje stanowcze stanowisko wobec tego, przyjmując pozycję obrońcy integralności województwa mazowieckiego. Podobne zdanie wygłosiło PSL oraz Koalicja Obywatelska.

interia/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY