Wspólne oświadczenie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydenci krajów z Grupy Wyszehradzkiej wygłosili wspólne oświadczenie w sprawie wydarzeń na Białorusi po odbytych 9. sierpnia wyborach prezydenckich. Zaapelowali oni do białoruskich władz o poszanowanie wolności do zgromadzeń oraz poszanowania ich demokratycznych praw.

We wspólnym oświadczeniu Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, Milosza Zemana z Czech, Zuzanny Czaputowej z Słowacji oraz Janosa Adera z Węgier wyrazili swoje zaniepokojenie w związku z wydarzeniami na Białorusi, gdzie od ponad tygodnia trwają protesty. Poparli również jako członkowie NATO i UE uznali aspiracje Białorusinów.

Zobacz także: Kolejna dymisja w obozie Zjednoczonej Prawicy. Odchodzi wiceminister cyfryzacji Wanda Buk

“Wzywamy władze Republiki Białorusi do otwarcia drogi do politycznego rozwiązania oraz do przestrzegania podstawowych praw i wolności człowieka, przy jednoczesnym powstrzymaniu się od stosowania przemocy wobec pokojowych demonstrantów” – napisali.

Z zadowoleniem przyjęto również, zwołaną na środę Radę Europejską – “W celu podjęcia wszelkich niezbędnych środków – zgodnie z duchem oświadczenia Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa – w celu ustanowienia dialogu między przedstawicielami władz białoruskich a społeczeństwem oraz rozważenie działań solidarnościowych z narodem białoruskim”.

onet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY