REKLAMA

Donald Trump odniósł się do sytuacji na Białorusi:”Jest straszna”

REKLAMA

Od kilku dni nie milkną echa w kontekście zamieszek na Białorusi. Pod sfałszowanych wyborach, w których triumfował Aleksander Łukaszenka część obywateli Białorusi zdecydowała się na protest. Strajkujący domagają się dobrowolnego odejścia obecnego prezydenta bądź rozpisania nowych-demokratycznych wyborów. Sytuacja z dnia na dzień coraz bardziej się zaognia. Prostujący nie zamierzają poprzestawać w wysiłkach mających na celu obalenie Łukaszenki. W odpowiedzi strajki są brutalnie pacyfikowane przez białoruską policję. Unia Europejska wyraziła wsparcie dla opozycji na Białorusi. Do głosów potępiających działania Łukaszenki dołączył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Prezydent Donald Trump odniósł się do protestów, jakie mają miejsce w obrębie Białorusi. Potępił on także działania Aleksandra Łukaszenki. Zaproponował Unii Europejskiej wypracowanie wspólnego stanowiska w kontekście narodu białoruskiego.

Trump chce współpracować z UE, w celu stabilizacji sytuacji na Białorusi

Mike Pompeo Szef amerykańskiej dyplomacji odbył wizytę w Słowenii. Wystąpił w niej wspólnie z premierem Janezem Janszą. Zaakcentował, iż liczy, na wypracowanie wspólnie z UE” Lepszego rozwiązania dla narodu Białorusi.”

Od wielu dni trwają protesty, w wyniku których zatrzymano blisko 7 tysięcy obywateli, a wielu z nich dotkliwie pobito. Warto wspomnieć, iż oś konfliktu rozciąga się wokół sfałszowanych wyborów prezydenckich. Wyniki uwidaczniają, iż Łukaszenka może cieszyć się aż 80-procentowym poparciem. Jego jedyna oponentka Swiatłana Cichanouska zdobyła w wyborach 10,1%. Łukaszenka nie zamierza jednak zrzec się urzędu. Posunął się do stwierdzenia, iż dopóki będzie żył, wybory nie zostaną powtórzone.

W poniedziałek rano Łukaszenka usprawiedliwiał także działania białoruskiej policji:-Białoruscy funkcjonariusze służb porządkowych byli celowo prowokowani do siłowych działań-stwierdził. Dodał również, iż kolejne” prowokacje” będą tłumione w podobny sposób.

Interia

Czytaj także: Aleksander Łukaszenka mięknie?

Czytaj także: Sprawy podwyżki dla parlamentarzystów ciąg dalszy

Czytaj także: Lewica przeprasza za głosowanie za podwyżkami dla parlamentarzystów

REKLAMA

Komentarze