Spadek PKB w minionym kwartale. Emilewicz skomentowała dane

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Skurczenie się gospodarki o 8,2 proc. w porównaniu do poprzedniego roku to spadek mniejszy niż prognozowany, ale równocześnie największy od czasu, gdy takie dane są mierzone. “Spadek PKB w drugim kwartale to mniej niż zakładaliśmy” – oceniła w piątek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do danych GUS.

Dane okazały się nieco lepsze od prognoz ekonomistów. PKB Polski spadł o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu oraz o 8,9 proc. w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Ekonomiści szacowali natomiast spadek o odpowiednio 8,6 proc. oraz 9,6 proc.

Odnosząc się do opublikowanych w piątek danych o PKB, Jadwiga Emilewicz napisała w na Twitterze, że to „mniej niż zakładaliśmy”, a także dużo lepiej niż w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Wicepremier podkreśliła, że Polska radzi sobie najlepiej w Unii Europejskiej.

“To wynik znacznie lepszy od oczekiwań. Wskazuje na odporność #PolskaGospodarka i skuteczność działań wspierających przedsiębiorców i pracowników podejmowanych przez rząd” – ocenił na Twitterze resort rozwoju.

Dla porównania, w Hiszpanii PKB spadł o 22 proc. rok do roku, we Francji o 19 proc., we Włoszech o 17 proc., w Wielkiej Brytanii o 16,8 proc., a w Niemczech o 11,7 proc. Polskę wyprzedza jedynie Litwa (-3,7 proc.) oraz Finlandia (-5,2 proc.).

W skali świata mniejsze spadki, albo wzrosty miało siedem krajów, tj. z tych, które już opublikowały dane. Oprócz Finlandii i Litwy są to: Indonezja, Korea Południowa, Kazachstan, Tajwan i Wietnam.

źródło: money.pl/businessinsider.com.pl

Zobacz także: Kolejny przejaw walki ze „stereotypami płciowymi”. Powstają genderowe sklepy z zabawkami

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY