Mike Pompeo jedzie do Warszawy. Jakie tematy zostaną poruszone?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Wikimedia Commons

“W sobotę, 15 sierpnia, w Warszawie szef polskiego rządu będzie rozmawiał z Sekretarzem Stanu USA Mikiem Pompeo na temat polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. W czasie spotkania poruszone zostaną także kwestie międzynarodowe, w tym dotyczące wydarzeń na Białorusi.” – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Sekretarza stanu USA w Warszawie przyjmie prezydent Andrzej Duda. Pompeo i Duda omówią m.in. sytuację na Białorusi i zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza. Amerykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych będzie uczestniczył również w uroczystościach upamiętniających polskie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. W obecności prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podpisana zostanie umowa wojskowa między Polską a USA. Sekretarz stanu USA spotka się także z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Rzecznik rządu przypomniał, że Mike Pompeo przebywa obecnie z wizytą w Europie, a przed przyjazdem do Polski jego program obejmuje wizyty w Czechach, Słowenii i Austrii. Sekretarz Pompeo przyjeżdża do Polski w paru sprawach, ale Amerykanie nie ukrywają, że najważniejsza jest dla nich ta związana z 5G. Pisała o tym niedawno ambasador USA w Polsce – Georgette Mosbacher:

Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji. Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) pomiędzy Polską a USA uzgodniono 30 lipca. Ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce.

źródło: rmf24.pl

Zobacz także: Spadek PKB w minionym kwartale. Emilewicz skomentowała dane

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY