USA idzie na wojnę z chińską aplikacją. Jest ostra reakcja Trumpa wobec TikToka

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Trump.

Prezydent Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenie wykonawcze, zgodnie z którym wszelkie umowy z chińską firmą ByteDancewłaścicielką popularnej aplikacji TikTok staną się nielegalne. Rozporządzenie zacznie obowiązywać za 45 dni.

Trump już w ubiegły weekend zapowiedział, że kontrolowana przez chińską spółkę aplikacja TikTok będzie objęta w USA zakazem. Wywołało to protesty ze strony Chin.

“Aplikacja ta może być wykorzystywana jako narzędzie dezinformacji w interesach Komunistycznej Partii Chin” – stwierdził amerykański prezydent. Podkreślił też, że USA muszą podjąć zdecydowane działania, by chronić bezpieczeństwo kraju. Wielu ekspertów od cyberbezpieczeństwa uważa, że TikTok może być używany przez Chiny m.in. w celach szpiegowskich.

Zapowiadając delegalizację TikToka, Donald Trump odniósł się pośrednio informacji medialnych, iż Departament Handlu USA zamierza zażądać od działającej też w USA chińskiej spółki internetowej ByteDance wyzbycia się udziałów w popularnej aplikacji. Ocenia się, że z TikTok korzysta ponad miliard użytkowników na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych liczba użytkowników sięga już kilkudziesięciu milionów.

ByteDance wystartował z TikTokiem w USA w 2017 roku, po nabyciu serwisu Musical.ly. W Chinach spółka rozwinęła bliźniaczo podobną aplikację. Jednocześnie, związki z Chinami są dla firmy obciążeniem. Od początku rodziły one podejrzenia o przejmowanie cech i zasad tamtejszej kultury w internecie, co miałoby się wyrażać m.in. cenzurowaniem materiałów dotyczących ChRL i przekazywaniem Pekinowi danych o użytkownikach. Rząd chiński jednakże, uważa te podejrzenia za insynuację.

TikTok został niedawno zakazany w Indiach wraz z 58 innymi chińskimi aplikacjami na smartfony po starciach w połowie czerwca na granicy obu krajów w Himalajach. Rząd w Delhi powołał się przy tym na względy bezpieczeństwa narodowego.

źródło: PAP

Zobacz także: Tajne posiedzenie klubu PiS w Jachrance. Będzie repolonizacja mediów?

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY