REKLAMA

Kołodziejczak: „W Polsce wymarł przemysł maszynowy” [WIDEO]

REKLAMA

Prezes AgroUnii Michał Kołodziejczak był gościem w Mediach Narodowych, gdzie opowiedział o przyszłości polskich rolników. Wspominał również ś.p. Andrzeja Leppera, który przed dekadą był mocnym reprezentantem tego środowiska. Zastanawiał się również, kto zdoła przejąć po nim inicjatywę.

Michał Kołodziejczak mówił o tym jak bardzo ucierpieli rolnicy w trakcie epidemii koronawirusa, zwłaszcza na początku jej trwania, gdzie handel został utrudniony – „Gdy całkowicie zamknięto szkoły, restauracje hodowcy bydła nie mogli sprzedawać mięsa oraz mleka. Wiele osób musiało wyrzucić swoje produkty, który były przygotowane i zamrożone do sprzedaży do zimy zeszłego roku” – ocenił sytuację rolników.

Zobacz także: Facebook uderza w Trumpa. Ocenzurowali jego wpis o COVID-19

W wywiadzie podkreślał wielokrotnie istotę posiadania przez Polskę mocnego rynku produkcji rolniczej, która zapewniała by rodakom dostawę świeżego oraz dobrej jakości mięsa oraz produktów pochodnych. Jego zdaniem epidemia pokazała słabość w tym zakresie, gdzie część produktów była sprzedawana zagranicę, skąd ściągano z kolei słabsze jakościowo mięso.

Wskazał także na obecny problem imigracyjny, gdzie do naszego kraju masowo przybywają Ukraińcy zastępujący Polaków nawet w rolnictwie – „Wyjazdy zarobkowe Polaków, sprawiły że teraz w rolnictwie nie ma kto pomagać, dlatego zatrudniani są pracownicy zagraniczni, szczególnie z ukraińskiego kierunku” – taki sposób zatrudnienia utrudnia również pracę w trakcie epidemii.

Wspomniał również o problemach polskich rolników z jakimi się spotykają codziennie w swojej pracy. Mówił o tym jak wiele wysiłku i funduszy trzeba włożyć w obsługę maszyn, które pochodzą głównie z Zachodu. Podkreślił, że obecną bolączką polskiego rolnictwa jest brak rodzimego przemysłu maszynowego, który zapewniłby naszym rolnikom odpowiedni sprzęt polskiej produkcji. Odtworzenie tej gałęzi przemysłu jest jednak trudne do odtworzenia, zwłaszcza, że rynek spożywczy wymaga od rolników użytkowania zagranicznego sprzętu.

Więcej w materiale poniżej:

Media Narodowe

REKLAMA

Komentarze