Emilewicz straci pozycje na rzecz Gowina? Trwają prace nad rekonstrukcją rządu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jeśli Jarosław Gowin powróci do rządu to najprawdopodobniej stanowisko wicepremiera straci Jadwiga Emilewicz. Jednak jej pozycja ministra rozwoju wydaje się być niezagrożona. Obecnie trwają negocjacje nad rekonstrukcją rządu, gdzie najpewniej swoje stanowisko utraci minister finansów oraz minister dyplomacji.

Podczas ostatniego spotkania wewnątrzpartyjnego Porozumienia miało dość do buntu przeciwników Jarosława Gowina i zwolenników PiS. W połowie lipca w trakcie posiedzenia zarządu krajowego zgłosili oni wniosek o odwołanie wiceszefa klubu poselskiego PiS Michała Wypija oraz rzecznik partii Magdaleny Sroki, osób blisko związanych z przewodniczącym ugrupowania. Wbrew oczekiwaniom wnioski nie zyskały aprobaty zgromadzenia.

Zobacz także: Polscy strażacy lecą do Libanu. ,,Najlepsi z najlepszych”

Następnie przedłożono uchwałę, która mówiła o powrocie Jarosława Gowina do rządu. Została ona przyjętą przez większość zarządu. Ostateczna decyzja w tej kwestii zapadnie dopiero jesienią.

Zdaniem “Gazety Wyborczej” pozycja Gowina z każdym dniem umacnia się wśród swojego środowiska, które będzie wywierało naciski na swoich partnerów koalicyjnych. Jeśli powróci on do rządu, to swoje stanowisko wicepremiera straci Jadwiga Emilewicz, której teka ministra rozwoju wydaje się być niezagrożona.

W najbliższym czasie w Porozumieniu dojdzie do wyborów na przewodniczącego ugrupowania. Najprawdopodobniej jej obecny lider pozostanie u sterów partii. Konkurentka w postaci Emilewicz prawdopodobnie nie będzie ubiegać się o to stanowisko.

Do rekonstrukcji rządu ma dojść po wakacjach. Jedynym członkiem obecnego rządu, który nie odczuje strachu przed stratą pracy jest Premier Mateusz Morawiecki, co zapowiedział już sam prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jednak najpewniej z rządu odejdzie Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz Minister Finansów Tadeusz Kościński. Ma on objąć ważną funkcję w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

wp/gazeta wyborcza

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY