Sukces działaczy pro-life w Meksyku! Sąd Najwyższy przeciw dekryminalizacji aborcji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ mw.org.pl

Sąd Najwyższy Meksyku odrzucił decyzję sądu niższej instancji, która mogła być groźnym precedensem prowadzącym do legalizacji aborcji w całym kraju. Sędziowie zajęli się decyzją sądu, który nakazał legislaturze stanu Veracruz dokonanie zmian w kodeksie karnym dotyczącym zabicia dziecka do 12. tygodnia ciąży.

Decyzja zapadła przy 4 głosach za odrzuceniem oraz 1 za potwierdzeniem orzeczenia sadu niższej instancji. Wywołało to oburzenie ze strony grup pro-aborcyjnych oraz organizacji lewicowych, które liczyły na korzystną decyzje umożliwiającą przeprowadzenie kampanii społecznej na rzecz powszechnej dekryminalizacji aborcji. Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, aborcja do 12 tygodnia ciąży nie stanowi przestępstwa wyłącznie w stolicy oraz w stanie Oaxaca.

Za podtrzymaniem decyzji sądu niższej instancji głosował wyłącznie Juan Luis Gonzalez Alcantara Carranca. Jak argumentował, decyzja dotycząca ciąży aż do 12 jej tygodnia przynależeć ma do sfery prywatnej kobiety i nie powinna być przedmiotem żadnych sankcji prawnych ze strony państwa.

Norma Pina, sędzia Sądu Najwyższego, tłumaczyła, że to orzeczenie musiało zostać uchylone, inaczej sądy otrzymałyby kompetencje wykraczające poza ramy meksykańskiego systemu prawnego. Sędziowie nie mogą wydawać legislaturze wiążących poleceń dotyczących konkretnej treści przepisów, które należy uchwalać, stanowiłoby to wyraźne naruszenie konstytucji.

16 lipca meksykańscy biskupi wystosowali apel do wiernych o obronę życia. Episkopat potępił “wszelkie próby – jawne i ukryte, bezpośrednie i pośrednie – usprawiedliwiania aborcji oraz odbierania ochrony prawnej dzieciom nienarodzonym”. Wskazał również na wschodzący obecnie trend kultury śmierci na całym świecie. „Poziom przemocy wprawia nas w zdumienie i sprawia ból wskutek jej wielkości, częstotliwości i okrucieństwa; wobec tego nie możemy pozostać obojętni” – podkreślali. W pierwszej połowie roku bieżącego roku w Meksyku przeprowadzono ok. 43 tys. udokumentowanych aborcji, co stanowi niechlubny rekord w historii tego kraju.

źródło: pch24.pl/catholicphilly.com/thecatholicuniverse.com

Zobacz także: Trzaskowski broni profanacji Chrystusa? Jest oburzony zatrzymaniem sprawców!

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY