Polska wysyła pomoc medyczna do Libanu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polska wysyła do Libanu pomoc medyczną w postaci 54 osób, które udzielą wsparcia lokalnym lekarzom. Wraz z transportem ludzkim wysłane zostaną również leki, namiot szpitalny oraz sprzęt medyczny. MSZ zapowiedziało wsparcie naszego kraju po wczorajszym wybuchu w Bejrucie, w którym zginęło około stu osób, a ponad 4 tysiące osób zostało rannych.

Podczas specjalnej konferencji prasowej Wiceministra Spraw Zagranicznych Pawła Jabłońskiego oraz Premiera Mateusza Morawieckiego, rząd poinformował o wysłaniu wsparcia medycznego do Libanu, gdzie wczoraj doszło do tragicznego wybuchu.

“Zgodnie z poleceniem premiera Morawieckiego wysyłamy do Libanu misję ratunkową – w pierwszych godzinach szczególnie istotne jest wsparcie osobowe. Z Polski będzie to grupa poszukiwawczo-ratownicza, zespół ratownictwa chemicznego oraz zespół medyczny. Łącznie będzie to 54 osób, w tym 11 medyków oraz 43 ratowników z 4 psami” – zapowiedział Paweł Jabłoński.

Zobacz także: Trzaskowski broni profanacji Chrystusa? Jest oburzony zatrzymaniem sprawców!

Pomoc humanitarna zostanie udzielona po porozumieniu z libańskim rządzie. Polska ambasada jest również w stałym kontakcie z lokalnymi władzami, otrzymując dalsze informacje na temat bieżącej sytuacji w stolicy Libanu.

“MSZ koordynuje działania w kraju; w przygotowanie misji włączone jest kilkanaście instytucji państwa i organizacje pozarządowe. Szczególne istotna jest rola Państwowej Straży Pożarnej, Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, Agencji Rezerw Materiałowych oraz PLL LOT” – dodał wiceminister.

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową, zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km. Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze.

onet/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY