Stała trzy procentowa inflacja. Ceny produktów rosną

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Narodowy Bank Polski

Jak Polacy oceniają walkę rządu z inflacją?

Najnowsze dane statystyczne pokazują, że inflacja w Polsce spadła o 0,2 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wynosi ona obecnie 3,1 procent i wciąż jest powyżej trzech procent od kilku miesięcy. Od lipca ubiegłego roku wciąż rosną ceny za prąd oraz paliwo.

Główny Urząd Statystyczny podał do informacji publicznej dane na temat bieżącego wskaźnika inflacji w Polsce za miesiąc lipiec. Wynosi on obecnie 3,1 procent i jest mniejszy niż w poprzednim miesiącu, gdy inflacja wynosiła 3,3 procent. Niestety wskaźnik powyżej trzech procent utrzymuje się w naszym kraju od kilku miesięcy i jest najgorszy w Unii Europejskiej. Taki stan utrzymuje się od grudnia 2019 roku.

Zobacz także: Ursula von der Leyen popiera atak na Polskę. Chodzi o strefy wolne od LGBT

Z powodu wysokiej inflacji w naszym kraju, ceny produktów i żywności w Polsce stale rosną. O lipca zeszłego roku ceny za żywność i napoje bezalkoholowe wzrosły o 3,9 procent. Natomiast nośniki energii elektrycznej podrożały o 5,1 procent, a ceny paliwa do prywatnego środka transportu spadły o 16,1 procent. Warto jednak zwrócić uwagę na zawirowania na rynku ropy naftowej, które miały miejsce w ostatnich miesiącach w związku z rozmowami krajów OPEC Plus.

Ceny nad Wisłą w dwóch poprzednich miesiącach rosły najszybciej w całej Unii Europejskiej. Czerwcowym wynikiem (3,8 proc.) wyprzedziliśmy: Czechy (3,4 proc.), Węgry (2,9 proc.) i Rumunię (2,2 proc.). O tym, że mamy niedobre trendy informuje także GUS, który powiadomił ostatnio, że inflacja bazowa (czyli po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła w czerwcu 4,1 proc., co jest najwyższym wynikiem od 19 lat.

Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej, inflacja konsumencka w Polsce wyniesie w ostatnim kwartale 2021 roku aż 4,5 proc. a to oznacza, że będzie aż trzykrotnie wyższa niż szacowana średnia dla całej UE.

polsatnews.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY