MSWiA: Polska, przewodnicząc państwom V4, promuje solidarność europejską

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polska, przewodnicząc państwom V4, promuje solidarność europejską – poinformowało w środę MSWiA po wideokonferencji wiceministrów spraw wewnętrznych państw V4. Polskę podczas rozmowy, zorganizowanej w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, reprezentował wiceminister Bartosz Grodecki.

Jak przekazało MSWiA, było to pierwsze spotkanie z inicjatywy polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wiceministrami państw V4, podczas którego wyznaczono wspólny kierunek planowanych działań.

,,Polska, przewodnicząc państwom V4, promuje solidarność europejską w postaci pomocy migrantom w państwach pochodzenia i tranzytu oraz w postaci ochrony granic zewnętrznych UE poprzez wspieranie agencji Frontex funkcjonariuszami Straży Granicznej” – poinformowało MSWiA.

Podkreślono przy tym, że ,,istotne jest również wsparcie państw członkowskich UE pozostających pod stałą presją migracyjną“. ,,Obligatoryjna relokacja migrantów jest konsekwentnie negowana przez członków V4 i znajduje się poza powyższym katalogiem rozwiązań. Polska kontynuuje działania na rzecz skupienia wokół powyższego planu państw podzielających ten punkt widzenia, poszerzając format współpracy i wpływu” – wskazał resort.

MSWiA przypomniało też, że sprawując prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, Polska posiada mandat partnerów V4 do prezentowania wspólnego stanowiska przed instytucjami Unii Europejskiej oraz w relacjach z przewodnictwem niemieckim w Radzie UE.

Polska objęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca.

Źródło: PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY