Relacja z sympozjum: Anatomia kolorowych rewolucji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Euromajdan Ukraina

W Częstochowie w dniu 21 lipca 2020 roku odbyło się sympozjum geostrategiczne pt. Anatomia kolorowych rewolucji. Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Geostrategiczne.

Wydarzenie ze względu na organizację miało charakter szczególny. Problematyka zrewoltowanych mas, buntów, rewolucji społeczno-politycznych nazywanych bardzo często mianem kolorowych rewolucji, pomimo iż bardzo aktualna, jest tematem drażliwym i krępowanym w dyskursie akademickim.  Organizatorzy natomiast, postanowili odejść od nadgorliwych manier akademickich koncentrując się na analitycznym i praktycznym aspekcie omawianych zagadnień.

W założeniu sposób przeprowadzenia konferencji miał przebiegać według reguł Chatham House. Oznacza to, iż uczestnicy mieli swobodę w posługiwaniu się pozyskanymi informacjami, argumentami, które w obecnej rzeczywistości akademickiej, medialnej czy społecznej mogłyby być uznane przez wielu za niepoprawne.

W części referatowej spotkania wystąpili: prof. Andrzej Zapałowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Michał Siudak z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Leszek Sykulski z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Poruszane kwestie dotyczyły takich zagadnień, jak:

– mechanizmy, metody i techniki wpływania na sytuację geostrategiczną za pomocą czynników społecznych;

– geostrategiczny wymiar konfliktów poniżej progu wojny;

– metody non-violent action w teorii i praktyce;

– strategia oporu niekierowanego – wybrane metody;

– wojna hybrydowa;

– walka informacyjna;

– studia przypadków (“pomarańczowa rewolucja” na Ukrainie, “rewolucja róż” w Gruzji, “tulipanowa rewolucja” w Kirgistanie, tzw. Arabska Wiosna, próba wywołania rewolucji w Macedonii w 2016 r. itd.).

Zobacz także: Czy Rosja się rozpadnie? dr Leszek Sykulski o Putinie, rosyjskich agentach w Polsce i sile armii

Część referatowa miała stanowić wstęp, przygotowanie do strategicznej gry decyzyjnej (gry wojennej) w formule narracyjnej gry macierzowej. Głównym podmiotem prowadzenia konfliktu nie były siły zbrojne, lecz ludność cywilna, gdzie pojedynczy człowiek z dostępem do Internetu staje się żołnierzem wojny informacyjnej w walce o sferę kognitywną. „The matrix games narrative wargames” zostały wymyślone na początku lat 90, wykorzystywane przez służby specjalne i ośrodki akademickie w wielu krajach, natomiast w Polsce niemal nieznane.

W wydarzeniu wzięli również udział koordynatorzy Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości Bartosz Szatkowski i Rafał Gawęda. Podczas sympozjum Bartosz Szatkowski przedstawił rzadko poruszaną w Polsce problematykę piroterroryzmu, tj. wykorzystania ognia jako broni w działaniach terrorystycznych i zrewoltowanych mas.

Sympozjum ma mieć charakter cykliczny, a przeprowadzana gra wojenna udoskonalana. Relacja z wydarzenia ukaże się niebawem na kanale Mediów Narodowych.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY