Błażej Kmieciak przewodniczącym państwowej komisji ds. pedofilii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sala plenarna Sejmu RP.

Dr hab. Błażej Kmieciak został w piątek wybrany na przewodniczącego państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii. Posłowie opozycji krytykują taki wybór z uwagi na jego współpracę z Ordo Iuris.

W skład komisji wchodzi siedmioro członków. Swoich przedstawicieli do niej powołali: Sejm – Barbarę Chrobak, Hannę Elżanowską i Andrzeja Nowarskiego; Senat – Agnieszkę Rękas; prezydent – Justynę Kotowską; premier – Elżbietę Malicką i rzecznik praw dziecka – Błażeja Kmieciaka.

Przewodniczącego komisji Sejm wybiera spośród jej członków zwykłą większością głosów. W piątek na to stanowisko wybrał Błażeja Kmieciaka. Za jego kandydaturą głosowało 244 posłów, 173 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu. Głosu poparcia udzielili także posłowie Konfederacji.

Błażej Kmieciak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, ma doktorat z socjologii prawa, jest też absolwentem resocjalizacji i podyplomowych studiów w zakresie prawa medycznego i bioetyki. Ukończył Szkołę Praw Człowieka organizowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Szkołę Profilaktyki Uzależnień w Warszawie. Ma uprawnienia mediatora, odbywał kursy organizowane przez Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Georgetown i Organizację Narodów Zjednoczonych dotyczące praktyki w stosowaniu praw dziecka oraz przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci.

Kmieciak zapowiedział, że komisja raz do roku będzie publikować raport dotyczący pedofilii. Zapowiedział także, że wśród pierwszych działań będzie organizacja urzędu komisji i zatrudnienie w niej specjalistów. Zadeklarował, że komisja będzie kłaść duży nacisk na edukację i profilaktykę. “Będziemy podejmować tematy najdelikatniejsze z najdelikatniejszych” – powiedział nowy przewodniczący.

Wybór spotkał się ze sporą dozą krytyki ze strony Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej. “Błażej Kmieciak z ultrakonserwatywnej fundamentalistycznej organizacji chrześcijańskiej Ordo Iuris (…) właśnie został wybrany przewodniczącym Komsji ds Pedofilii. Ta komisja to farsa za duże pieniądze i kpina z ofiar pedofilii” – napisała na Twitterze posłanka Lewicy Katarzyna Kotula. 

Zobacz także: Izraelska gazeta apeluje: Trump może zwalczyć antysemityzm w Polsce

źródło: polsatnews.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY