Nieoczekiwanie pojawił się nowy plan posiedzeń Sejmu na najbliższe miesiące. Posłowie i posłanki zbiorą się 7 sierpnia, co dotychczas nie było komunikowane. Ruszyły spekulacje, czym mieliby się zająć parlamentarzyści.
Dotychczas na stronach Sejmu informowano jedynie, że na 6 sierpnia zaplanowane jest Zgromadzenie Narodowe, by zaprzysiąc prezydenta Andrzeja Dudę. Jednak w czwartek 23 lipca pojawiło się dodatkowe posiedzenie na 7 sierpnia.
Kolejne posiedzenie jest zaplanowane na 16-17 września, jedno także na październik 7-8 dnia tego miesiąca. Tak samo w listopadzie: 4-5, a w grudniu dwa posiedzenia: 9-10 i 15-17.
Dodatkowe posiedzenie Sejmu w sierpniu
Posiedzenie Sejmu zostało jedynie zaplanowane na 7 sierpnia, nie jest dostępna jeszcze agenda prac, nad którymi pochylą się posłowie i posłanki.
Jest jednak stosunkowo świeża sprawa, którą – według medialnych doniesień – Prawo i Sprawiedliwość może chcieć załatwić jeszcze w trakcie wakacji. Zgodnie z informacjami „Dziennika Gazety Prawnej” partia rządząca planuje wydzielić Warszawę z województwa mazowieckiego. Tym samym powstałoby 17. województwo, a potrzebne byłyby nowe wybory jesienią.
W dodatku ważny jest wątek rozdziału funduszy unijnych – najlepiej byłoby przeprowadzić manewr z tworzeniem województw do końca tego roku, by nowe jednostki administracyjne mogły występować już oddzielnie o pieniądze. Ewentualnie rządzący chcą np. szybko procedować pomniejsze ustawy czy nowelizacje związane z walką z kryzysem wywołanym przez koronawirusa. Kończy się również kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich, a w trakcie lipcowego posiedzenia nie pojawił się punkt dotyczący znalezienia następcy bądź następczyni Adama Bodnara.
Źródło: wprost.pl