Ktoś podszywał się pod ABW. Żaryn: Kolejna dezinformacja wymierzona w Polskę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Kolejny przykład dezinformacji wymierzonej w Polskę – rozsyłano maile podszywając się pod Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jego zdaniem cele działań korespondują z metodami walki informacyjnej Federacji Rosyjskiej przeciwko RP oraz NATO.

Autor dezinformacyjnego ataku podszył się pod adres poczty elektronicznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – wyjaśnił PAP Żaryn. W mailu znalazł się fałszywy komunikat o zatrzymaniu przez Agencję litewskiego żołnierza szpiegującego w Polsce – dodał.

Treść załączonego komunikatu zawierała rzekome informacje mające na celu uderzenie w relacje Polska-Litwa. To kolejna odsłona walki informacyjnej przeciwko RP – ocenił rzecznik.

Mail w ramach działań dezinformacyjnych wymierzonych w Polskę został rozesłany do mediów i instytucji publicznych w naszym kraju, ale też instytucji sojuszniczych – zaznaczył.

Żaryn podał, że w dezinformacyjnym materiale wskazano, że oficer stacjonował w Polsce w dowództwie sojuszniczej międzynarodowej jednostki wojskowej i miał przekazywać Litwie tajne informacje mające na celu zwiększenie szans tego kraju na wzmocnienie obecności sojuszniczej USA kosztem Polski.

Atak informacyjny rozpoczął się od angielskojęzycznych portali internetowych znanych z szerzenia rosyjskiej dezinformacji, następnie te treści rozesłano drogą mailową m.in. do polskich mediów informacyjnych – powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

W ocenie Żaryna celem tych działań było tworzenie chaosu informacyjnego, destabilizowanie relacji Polska-Litwa i wzmacnianie nieufności między naszymi krajami, a także osłabianie wiarygodności NATO i wpływanie na politykę krajów Paktu wobec jego wschodniej flanki.

Zidentyfikowane cele opisywanych działań korespondują z metodami walki informacyjnej Federacji Rosyjskiej przeciwko RP oraz NATO – podkreślił.

Źródło: dziennik.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY