Konfederacja o unijnym budżecie: “Porażka polskiego rządu w Brukseli” [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Facebook/Konfederacja

Krzysztof Bosak wraz z innymi członkami Konfederacji wygłosili opinię na temat unijnego budżetu przyjętego wczoraj w Brukseli. Ich zdaniem Premier Mateusz Morawiecki nie uzyskał żadnego sukcesu oraz zwrócono uwagę na haczyki zawarte w ogólnym konsensusie zawartego przez państwa Unii Europejskiej.

“Mieliśmy sytuację, w której nasz rząd wyjeżdżał, jak twierdzi bronić naszych interesów, a wraca zgadzając się na rzeczy, na które jeszcze w piątek deklarował się nie zgodzić. (…) Przez kilka tygodni, albo miesięcy będzie się toczyć dyskusja nad zawarciem ogólnych postanowień do unijnego budżetu” – powiedział wiceprezes RN, Krzysztof Bosak.

Zobacz także: Sukces Morawieckiego i Orbana? Przyjęto ostateczną wersję unijnego budżetu

Były kandydat Konfederacji na Prezydenta zwrócił uwagę na faktyczny stan porozumienia z Brukseli, dzieląc je na trzy obszary – “Pierwszy to sprawa praworządności, drugie to sprawa wynegocjowanych środków oraz polityki energetycznej, trzecie to kompetencje Unii Europejskiej” – mówił poseł Bosak.

“Polski rząd zgodził się na wpisanie mechanizmu praworządności do oceny budżetu. Jest to sprzeczne z polskimi interesami. Nie ma żadnej kompetencji w UE, aby taki mechanizm tworzyć. (…) Warto zwrócić uwagę, że wielkość środków unijnych jest imponująca, lecz porównywalna z rocznymi dochodami sektora publicznego w Polsce. Wczoraj rząd wyrzekł się także suwerenności w sprawach energetycznych. Przypomnijmy, że połowa środków przeznaczonych na energetykę, będzie zamrożona dopóki nie zgodzimy się na neutralność klimatyczną” – wyjaśniał dalej.

Z kolei przewodniczący koła poselskiego Konfederacji powiedział, że polski interes został zmarginalizowany – “Interes polski padł ofiarą zdolności propagandowych rządu. Działania dyplomatyczne rządu, które powinny iść w parze z interesem narodowym, były podyktowane temu by sukcesy można było w bardzo prosty sposób sprzedać” – ocenił poseł Jakub Kulesza.

Media Narodowe

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY