Posłowie opozycji żądają ujawnienia kosztów funkcjonowania pierwszej damy. Kancelaria udzieliła niejasnej odpowiedzi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Niedawno posłowie opozycji skierowali oficjalne pismo do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Celem wniosku jest informacja o kosztach funkcjonowania pierwszej damy Agaty Kornhauser -Dudy. Co ciekawe Kancelaria postanowiła utrzymać wnioskodawców w niepewności. Nie ujawniono także statystyk i danych, o które apelowali przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych.

Niedawno posłowie KO złożyli wniosek o uzewnętrznienie informacji tyczących się kosztów funkcjonowania pierwszej damy Agaty Kornhauser- Dudy.

Kancelaria nie ujawnia kosztów funkcjonowania pierwszej damy

Według medialnych doniesień posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli niedawno wniosek o publiczną informację Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą kosztów funkcjonowania pierwszej damy Agaty Kornhauser- Dudy. Chodzi tu przede wszystkim o koszty obsługi sekretariatu, służbowe spotkania czy wyjazdy oraz ubiór.

Warto też dodać, że według specjalnego oświadczenia Agata Kornhauser- Dudy, w ciągu 5 lat podjęła aż 1426 działań. To znacznie więcej niż żona Bronisława Komorowskiego czy Aleksandra Kwaśniewskiego. Na tę statystykę składa się oczywiście bardzo wielu różnorakich czynników. Pierwsza dama uczestniczyła w wielu akcjach charytatywnych. Objęła także swoim patronatem niektóre wydarzenia publiczne. Uczestniczyła w wyjazdach zagranicznych oraz wraz z mężem podejmowała gości w prezydenckim pałacu.

Co warte odnotowania Kancelaria odmówiła udzielenia pełnych danych dotyczących kosztów funkcjonowania pierwszej damy. Według przedstawicielstwa Kancelarii podobna statystyka nie jest w ogóle prowadzona. Więcej na ten temat powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Zaznaczyła, iż wydatki na funkcjonowanie pierwszej damy są wliczane do ogółu kosztów prezydenckich. Dodała również, że prawo nie nakazuje prowadzenia takiej klasyfikacji.

Inaczej ma się sytuacja w kontekście obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Wydatki na jego kancelarię mogą przyprawić o zawrót głowy. Prawie miliard złotych wynosił koszt pierwszej kadencji wybranego na reelekcję Dudy. Na rok 2019 do rozdysponowania Kancelarii Prezydenta przypadła kwota 197 mln. Na ten rok Kancelaria może pozwolić sobie na nieco więcej. Otóż tegoroczny budżet wyniósł 199,3 mln złotych. Co znamienne prawdopodobnie opinia publiczna nie będzie miała znów żadnej możliwości wniknięcia w faktyczny koszt funkcjonowania pierwszej damy Agaty Kornhauser- Dudy.

Gazeta.pl

Czytaj także: Najnowszy sondaż. PIS poniżej 40%

Czytaj także: Sławomir Nowak nie przyznaje się do winy

Czytaj także: Trwa batalia o polskie interesy w obrębie UE

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY