Zmarł kardynał Grocholewski – wybitny prawnik i naukowiec

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@EpiskopatNews

Zmarł dzisiaj w Watykanie Zenon kardynał Grocholewski, który był wybitnym prawnikiem oraz naukowcem. Duchowny przez wiele lat współpracował z św. Papieżem Janem Pawłem II, Benedyktem XVI oraz z Franciszkiem. Znany był z setek publikacji na temat prawa kanonicznego procesowego i małżeńskiego.

Episkopat Polski przekazał wiadomość, że dzisiaj w wieku 81 lat zmarł Zenon kardynał Grocholewski, były wieloletni współpracownik trzech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Prawie przez całe życie mieszkał w Watykanie pracując w tamtejszej kurii.

Zobacz także: Dzieci zgwałciły chłopca. Australia po raz kolejny przeżywa dramat społeczny

Urodzony w 1939 roku w Bródkach kardynał, mieszkał i wychowywał się w Miedzichowie woj. Wielkopolskim. Następnie podjął się nauki w Niższym Seminarium Duchownym w Wolsztynie. Ukończył również studia filozoficzne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał w maju 1963 roku z rąk bp. Antoniego Baraniaka. Przez trzy lata był wikariuszem w poznańskiej parafii, skąd udał się do Rzymu, by kontynuować nauczanie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Od października 1972 do 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, początkowo jako notariusz, a od października 1998 był prefektem. Łączyło się z tym stanowisko przewodniczącego Sądu Kasacyjnego Państwa Miasta Watykanu. Oba te urzędy piastował do 15 listopada 1999 r., gdy św. Jan Paweł II powołał go na prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, co oznaczało automatycznie także godność wielkiego kanclerza Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego a także Papieskich Instytutów: Biblijnego, Muzyki Sakralnej, Archeologii Chrześcijańskiej oraz Studiów Arabskich i Islamskich.

W międzyczasie w 1982 roku Papież Jan Paweł II wyświęcił go na biskupem tytularnym Acropolis. Dziewięć lat później otrzymał godność arcybiskupa, aby w 2001 polski papież nadać mu tytuł kardynała z kościołem tytularnym bazyliki św. Mikołaja w Więzieniu.

Był autorem ponad 550 publikacji w 12 językach. W większości są to prace naukowe, zwłaszcza z prawa kanonicznego procesowego i małżeńskiego. Miał szczególne zasługi w odnowieniu prawa kanonicznego oraz praktyki sądów kościelnych w krajach postkomunistycznych.

tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY