Porozumienie ws. stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce bliskie finalizacji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polsko-amerykańskie negocjacje na temat porozumienia ws. współpracy obronnej, dotyczącej m.in. zwiększenia kontyngentu USA w Polsce o tysiąc żołnierzy, są bliskie finalizacji – oznajmił w środę sekretarz sił lądowych USA Ryan McCarthy.

McCarthy odbył we wtorek w Warszawie rozmowy z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem na temat realizacji zawartego między prezydentami Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem porozumienia w sprawie zwiększenia obecności, zaś w środę odwiedzał amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Poznaniu.

Odpowiadając na pytanie PAP (https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C683486%2Cmccarthy-porozumienie-w-sprawie-stacjonowania-wojsk-w-polsce-bliskie) podczas środowego briefingu prasowego, McCarthy ocenił, że rozmowy były ,,świetne i produktywne”, a negocjacje są ,,bardzo bliskie” końca.

Początkowo oczekiwano, że do zawarcia umowy o współpracy obronnej (Defense Cooperation Agreement, DCA) dojdzie podczas czerwcowej wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu, jednak tak się nie stało. Zamiast tego obaj przywódcy podpisali deklarację o kontynuacji dotychczasowej współpracy.

McCarthy nie odpowiedział na pytanie PAP, czy zapadły jakiekolwiek decyzje w sprawie przeniesienia do Polski części z 9,5 tys. żołnierzy USA wycofywanych z baz w Niemczech. Mówił o tym prezydent Donald Trump w wywiadzie z “Washington Post”, a także podczas wizyty Dudy w Białym Domu.

Polityk odparł jedynie, że jest to osobna kwestia od negocjowanego obecnie porozumienia z Polską. Dodał też, że Pentagon zamierza “wypracować opcje” dotyczące zmian w strukturze dyslokacji wojsk amerykańskich w Europie, zgodnie z jej potrzebami i priorytetami.

Źródło: PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY