WYBORY 2020: Wyniki wyborów prezydenckich. Wygrywa Andrzej Duda! [Exit Poll]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Za nami kilku miesięczna kampania wyborcza zakończona drugą turą wyborów prezydenckich. Według wstępnych wyników zwyciężył w nich Andrzej Duda z poparciem 50,4% obywateli upoważnionych do głosowania. Jego rywal Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6% poparcia. Na oficjalne wyniki przyjdzie nam poczekać jeszcze kilkanaście godzin. Zaprzysiężenie Prezydenta RP odbędzie się najprawdopodobniej 6. sierpnia.

Po kilkumiesięcznej kampanii oraz peturbacjach związanych z epidemia koronawirusa, który zablokował możliwość odbycia wyborów w pierwotnym terminie tj. 10 maja, Polacy zadecydowali się postawić na Andrzeja Dudę, który uzyskał 50,4% poparcia w drugiej turze. Należy pamiętać, że oficjalne wyniki poznamy po zliczeniu głosów przez PKW.

Zobacz także: WYBORY 2020: Dziś II tura wyborów prezydenckich. Jakie godziny otwarcia lokali? Kiedy oficjalne wyniki?

Drugi z kandydatów Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6% poparcia głosujących. Warto przypomnieć, iż obaj rywale postanowili nie zmierzyć się w debacie przedwyborczej przed ostateczną drugą turą. Ich wystąpienia przed dziennikarzami odbiły się negatywnym echem wśród społeczeństwa.

Według uzyskanego IPSOS frekwencja wyniosła rekordowe 68,9%. W pierwszej turze wyniosła ona natomiast 64,51%. Warto wspomnieć, że dotychczas największa frekwencja wyborcza miała miejsce w drugiej turze w wyborach z 1995 roku, gdzie wyniosła ona 68,2%. Wygrał wówczas były Prezydent Aleksander Kwaśniewski pokonując ówczesnego przywódce Polski Lecha Wałęsę.

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na Prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym odbędzie się najprawdopodobniej 6.sierpnia tak jak to miało miejsce pięć lat temu, wówczas upływa kadencja urzędującego Prezydenta.

Zapraszamy również na trwający od 20:30 specjalny Wieczór Wyborczy w Mediach Narodowych!

Studio prowadzi redaktor Agnieszka Jarczyk, a jej gośćmi są: Wojciech Sumliński, Robert Bąkiewicz, prof. Jerzy Robert Nowak, Artur Zawisza oraz Tomasz Kalinowski.

Media Narodowe

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY