Bankowość w Polsce coraz droższa. Za co zapłacimy więcej?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Bankowość staje się w Polsce coraz droższa. Podatek Bankowy, niemal zerowe stopy procentowe sprawiają, że zyski banków znacznie się zmniejszają. Banki zaczynają więc szukać oszczędności. Likwidują placówki, zmniejszają zatrudnienie oraz wprowadzają nowe opłaty za usługi bankowe które do tej pory były bezpłatne.

W Polsce opłaty za bankowość pozostawały jak do tej pory na bardzo niskim poziomie porównując z i innymi krajami europejskimi. Jednak w związku ze zmianami jakie mają miejsce na rynku bankowym a przede wszystkim w związku z obniżkom stóp procentowych banki decydują się na uzyskanie przychodów podnosząc opłaty za usługi bankowe.  Likwidują również całkowicie niektóre produkty bankowe takie jak lokaty terminowe. Zdążają się również takie banki, w których wprowadzona zostanie opłata za posiadanie konta oszczędnościowego.

Za co zapłacimy więcej?

Wiele banków planuje również zmiany w tabeli opłat i prowizji. Jako pierwsze mogą zdrożeć wpłaty i wypłaty w okienkach kasowych, zlecenia przelewu czy pobieranie pieniędzy z bankomatów. Coraz turniej będzie unikać opłat za posiadanie karty debetowej oraz kredytowej.

Niektóre banki takie jak na przykład Credit Agricole już w kwietniu zmieniło ceny. Podnosząc opłaty za przelewy tradycyjne z 10 na 12 zł zaś natychmiastowe z 15 na 17. Na podwyżki decyduje się również BNP Paribas.

Bankowość coraz droższa

Z analizy Narodowego Banku Polskiego wynika, że banki już od dłuższego czasu podnoszą opłaty. Np. jeszcze w grudniu 2018 za polecenie przelewu w oddziale lub przez telefon płaciło się  7,80 zł, lub 3,78 zł, teraz średnio kosztuje 8,10 zł lub 4,51 zł. Za prowadzenie rachunku płatniczego opłata wyniosła w grudniu 2018 r średnio 5,73 zł, w czerwcu 2019 r. 5,80 zł, a w grudniu 2019 r. już 6,05 zł.

Średnia miesięczna opłata za prowadzenie standardowego rachunku płatniczego wzrosła w stosunku do pierwszego półrocza 2019 r. o 0,92 zł.

Źródło: Business Insider

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY