Afryka: zmarł premier i kandydat na prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Premier Wybrzeża Kości Słoniowej, Amadou Gon Coulibaly i kandydat rządzącej partii Zrzeszenie Republikanów na urząd prezydenta w jesiennych wyborach, zmarł w środę, 8 lipca w Abidżanie. Miał 61 lat – poinformował prezydent WKS, Alassane Ouattara.

Premier Coulibaly, zwany w kraju AGC, wrócił w zeszły czwartek z Francji, gdzie leczył się w szpitalu kardiologicznym. Poczuł się źle w ostatnią środę na posiedzeniu rządu. Został przewieziony do szpitala w Abidżanie, gdzie zmarł.

Według AFP, śmierć premiera Amadou Gon Coulibaly’ego może wywołać zamieszanie w rządzącym bloku koalicyjnym RHDP, w skład którego wchodzi Zgromadzenie Republikanów. Blok musi teraz znaleźć innego kandydata na wybory prezydenckie, które uważane są za najważniejszy test stabilności Wybrzeża Kości Słoniowej – największego producenta kakao na świecie.

Obecny prezydent, Alassane Outtara, zwyciężył w wyborach prezydenckich w 2010 roku, pokonując Laurenta Gbagbo.Zwycięstwo to doprowadziło do krótkiej wojny domowej, w wyniku której zginęło około 3 tysięcy osób. Outtara wyznaczył Amadou Gon Coulibaly’ego jako kandydata na urząd prezydenta po oświadczeniu, że nie będzie ubiegał się o trzecią kadencję.

Źródło: PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY