Gazprom przekazał PGNiG 1,5 mld USD

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kolejne złoże gazu ziemnego odkryte w Polsce

/ fot.: PGNiG

Rosyjski koncern Gazprom poinformował, że przekazał polskiej spółce PGNiG 1,5 mld USD. Nadpłaty za gaz, dostarczany po 1 listopada 2014 roku. Zwrot tej kwoty nakazał Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie.

30 marca polski koncern wygrał w arbitrażu spór z rosyjskim Gazpromem. Spór dotyczył ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na podstawie wyroku trybunału w Sztokholmiezostanie naliczona kwota zwrotu od 1 listopada 2014 r. Polski gigant energetyczny obliczył, że ma odzyskać od Gazpromu ponad w 6 mld zł nadpłaty. Zapowiedział natychmiastowe podjęcie działań, aby te pieniądze odzyskać.

Zmiany w kontrakcje jamalskim

Strony sprawy zobowiązane są do wykonania decyzji arbitrażu i wypełniania decyzji przez niego zarządzonych. Spór między PGNiG i Gazpromem dotyczył sposobu ustalania ceny gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. Podpisany w 1996 r. kontrakt był kilkukrotnie zmieniany.

Obowiązująca formuła cenowa powodowała, że polska grupa płaciła znacznie więcej niż obowiązująca cena rynkowych, dlatego w 2014 r. PGNiG skorzystało z przewidzianej w kontrakcie możliwości renegocjacji. Po wyczerpaniu okresu negocjacyjnego w 2015 r. Polska spółka skierowała spór do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie i złożyła pozew przeciw Gazpromowi.

W połowie czerwca 2020 PGNiG poinformowało, że zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że 1 lipca br. rosyjski koncern zwróci kwotę około 1,5 mld USD. W aneksie strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu, dostarczanego w ramach kontraktu jamalskiego.

Na początku czerwca Gazprom złożył skargę na wyrok arbitrażu do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, domagając się w niej uchylenia wyroku z 30 marca.

Źródło: PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY