Sprawy Biskupa Janiaka ciąg dalszy! W diecezji kaliskiej obędzie się wizytacja

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Sprawa Biskupa Janiaka trwa nadal. Tym razem stolica apostolska postanowiła przeprowadzić wizytację w kaliskiej diecezji. Przypomnijmy, że cała sytuacja jest pokłosiem drugiego filmu braci Sekielskich” Zabawa w Chowanego” Jego czarnym bohaterem oprócz Księdza Hajdasza jest właśnie biskup Edward Janiaka. Jest on podejrzewany o systematyczne i świadome krycie pedofilii.

Stolica apostolska podjęła kolejne kroki w sprawie biskupa Edwarda Janiaka. Tym razem jeden z przedstawiciel watykańskiej hierarchii prześwietli kaliską diecezję.

Watykan zdecydowanie reaguje

Nuncjusz apostolski sprawujący swą posługę w naszym kraju przekazał dziś informację. Salvatore Pennacchio ogłosił, że w wyższym seminarium duchownym w Kaliszu odbędzie się apostolska wizytacja. Takie rozwiązanie nie może w żaden sposób dziwić.

Salvatore Pennnacchio wydał krótkie oświadczenie tyczące się sprawy diecezji kaliskiej i wyjaśnienia wątpliwości wokół biskupa Edwarda Janiaka:- Kongregacja do spraw Duchowieństwa zarządziła wizytację apostolską w wyższym seminarium duchownym diecezji kaliskiej. Obowiązki wizytatora apostolskiego powierzono abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie Poznańskiemu- poinformował.

Komunikat opublikowano na oficjalnej stronie Episkopatu. Warto nadmienić, że według doniesień katolickiego kwartalnika” Wierz”, skargi na Edwarda Janiaka kierowane były już w 2018 roku.

Oto fragment tegoż arytykułu.

” Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich oraz aktywnego homoseksualizmu”.

25 Czerwca administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej jest abp Grzegorz Ryś. Tę funkcję piastował będzie do czasu wyznaczenia nowego biskupa dla diecezji kaliskiej.

W filmie braci Sekielskich postać biskupa uwidoczniona jest w bardzo negatywnym kontekście. Miał on tuszować przynajmniej dwa przypadki pedofilii wśród kapłanów. Całą sprawą zajęła się Stolica apostolska. Niewątpliwy skandal wybuchł po liście skierowanym do innych biskupów przez Edwarda Janiaka. Były biskup diecezji kaliskiej twierdzi w nim, że padł ofiarą manipulacji. To bezprecedensowa sytuacja. Ponadto Janiak sugeruje, iż polski kościół nie czyni żadnych kroków na rzecz walki z procederem pedofilii. Z pewnością ta sytuacja jest dla kościoła mocno niekorzystna. Warto jednak poczekać przez jakiś czas z ferowaniem jakichkolwiek wyroków.

Wirtualna Polska

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY