REKLAMA

Chiny zakończyły budowę orbitalnego systemu nawigacyjnego

REKLAMA

We wtorek (23.06.2020r. – przyp. red.) rano Chiny pomyślnie umieściły na orbicie okołoziemskiej ostatniego satelitę, wchodzącego w skład systemu nawigacyjnego Beidou, mającego być konkurencją dla takich systemów, jak GPS, GLONASS, czy Galileo – poinformowała chińska telewizja CCTV.

Start rakiety z kosmodromu Xihang transmitowany był przez CCTV. Rozpoczęcie misji zaplanowane było pierwotnie na 16 czerwca, ale zostało przesunięte ze względu na problemy techniczne rakiety nośnej Długi Marsz 3B, wykryte podczas procedur przedstartowych. W godzinę po starcie, satelita osiągnął orbitę okołoziemską. Satelita Beidou-3 jest 35 z kolei i ostatnim, który stanowi element systemu nawigacyjnego Beidou. Według ekspertów, realizacja tego projektu kosztowała około 10 mld dolarów. Satelitarny system nawigacyjny Beidou jest chińską odpowiedzią na trzy inne, „zadomowione” już systemy nawigacyjne – GPS (USA), GLONASS (Rosja) i Galileo (system europejski).

Perspektywy dla Taikonautów

Chiński program kosmiczny rozwija się bardzo szybko. Pekin przeznacza na jego rozwój bardzo duże środki, gdyż liczy na uzyskanie niezależności potencjału badawczego i technicznego. W 2003 roku Chiny zostały trzecim państwem na świecie (po Rosji i USA), które wysłało w kosmos człowieka przy użyciu własnego statku kosmicznego. Potem utworzono eksperymentalną stację kosmiczną oraz wysłano na ciemną stronę Księżyca dwa łaziki badawcze. Plany przewidują własną stację kosmiczną i lot załogowy na Księżyc a w przyszłym miesiącu wysłanie na Marsa orbitera z łazikiem badawczym.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

REKLAMA

Komentarze