We Wrocławiu urodziły się dwa orlenie cętkowane

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wrocławskie zoo doczekało się nowych mieszkańców. W basenie Kanału Mozambickiego w Afrykarium przyszły na świat się dwie płaszczki z narażonego na wyginięcie gatunku orleni cętkowanych. Ogród od 2014 roku prowadzi hodowlę zachowawczą tych płaszczek, a tegoroczne narodziny to dopiero drugi taki przypadek w Polsce.

Kierownik akwariów i koordynator hodowli zachowawczej orleni na Europę Jakub Kordas wyjaśnił, że w przeciwieństwie do większości płaszczek, które żyją przy dnie, orleń cętkowany to płaszczka „szybująca” w wodzie.

„Orleń cętkowany to ryba pelagiczna. Do pływania wykorzystuje powierzchnię nośną swojego ciała dysponując tym samym większą ilością energii pasywnej. Dzięki powierzchni unoszenia, którą tworzy kształt jej ciała, dosłownie szybuje w oceanie. Polega to na tym, że rozprostowują wielkie płetwy piersiowe i pozwala się unosić wodzie” – mówił.

Jakub Kordas zwrócił uwagę, że orleń cętkowany należy do gatunku zagrożonego wyginięciem w środowisku naturalnym. Jego zakres występowania obejmuje w zasadzie cały Ocean Indyjski i jego morza. „Jednak odnotowywany jest duży spadek liczebności populacji i IUCN nadał temu gatunkowi status ‘wrażliwego’. Ponadto do niedawna niewiele było wiadomo o tych rybach. Podejrzewano, że nie mamy do czynienia z jednym gatunkiem, bo orlenie w różnych częściach Oceanu wyglądają trochę inaczej. Potwierdziły to badania genetyczne. Stąd też hodowle zachowawcze w ogrodach zoologicznych – aby chronić i poznawać lepiej ten gatunek” – wyjaśnił.

Kierownik akwariów i koordynator hodowli zachowawczej na Europę dodał, że program hodowli zachowawczej orlenia cętkowanego realizowany jest od 1997 roku, czyli od samego początku pojawienia się pierwszych osobników w ogrodach zoologicznych i oceanariach. Obecnie żyje w nich ponad 90 osobników. We wrocławskim zoo orlenie cętkowane pojawiły się wraz z Afrykarium, jesienią 2014 r.

W Afrykarium można spotkać je w dwóch strefach – w Morzu Czerwonym, oraz w Kanale Mozambickim, Mieszka ich tam łącznie siedem. „Mają idealne warunki do życia i rozmnażania się. Pierwszy przychówek mieliśmy 1 kwietnia 2019 r.; urodził się wtedy samiec, który jest pierwszym urodzonym orleniem cętkowanym w polskiej historii akwarystyki. W tym roku doczekaliśmy się dwóch kolejnych – urodzone 2 maja to samczyk i samiczka” – mówił Kordas.

Źródło: interia.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY