Czechy: wandal próbował podpalić Kolumnę Maryjną w Pradze. Policja zatrzymała sprawcę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Praska straż miejska przekazała w ręce policji mężczyznę, który usiłował podpalić na Rynku Starego Miasta rekonstruowaną, XVII-wieczną Kolumnę Maryjną. Niedoszły wandal został przekazany w ręce policji.

Do incydentu doszło w niedzielę rano. Napastnik rzucił na piaskową kolumnę tkaninę nasączoną środkiem łatwopalnym. Na szczęście ogień szybko został ugaszony przez strażników miejskich, którzy zatrzymali sprawę i przekazali go policji. Służby nie podały danych personalnych podpalacza. Postawiono mu zarzuty chuligaństwa i zniszczenia cudzej własności.

Oryginalny pomnik maryjny został wzniesiony dla upamiętnienia zwycięstwa mieszkańców Pragi nad Szwedami w czasie wojny trzydziestoletniej. Na blisko 14-metrowej kolumnie znajdowała się pozłacana rzeźba Matki Bożej stojącej na pokonanym smoku. W czeskiej tradycji narodowej kolumna symbolizowała panowanie domu Habsburgów w Czechach. Zniszczono ją w 1918 r., widząc w niej symbol ich dominacji.

Ostateczne zezwolenie na prace przy rekonstrukcji Kolumny wydano w grudniu 2019 roku. W pionie ustawiono ją na początku tego miesiąca i rozpoczęto prace przy rzeźbach wieńczących jej podstawę. Zakończenie całości rekonstrukcji zapowiedziano na święto maryjne w sierpniu bieżącego roku.

To kolejny przykład próby niszczenia pomników w stolicy Republiki Czeskiej, przypomnijmy, że niedawno miało tam miejsce zniszczenie monumentu Winstona Churchilla.

źródło: pch24.pl/tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY