Senat chce podwyżki zasiłku dla bezrobotnych i dodatku solidarnościowego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W czwartek senat przyjął poprawki do ustawy o podatku solidarnościowym. Podwyższony ma on zostać do 1500 zł. Do takiej samej kwoty miałby wzrosnąć zasiłek dla bezrobotnych.

Zasiłek dla bezrobotnych w tej chwili wynosi 1200 zł. Senat przyjął poprawkę, dzięki której miałby zwiększyć się do kwoty 1500 zł. Podobnie z dodatkiem solidarnościowym który z 1400 zł miałby być podwyższony o 100 zł. Za podjęciem uchwały głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. 

Czym jest dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy przysługuje osobie, która straciła pracę po dniu 15 marca 2020 r. – pracodawca rozwiązał z nią umowę za wypowiedzeniem lub nie przedłużył umowy i uległa ona rozwiązaniu ze względu na upływ czasu, na który była zawarta.

Projekt ustawy skierował do Sejmu prezydent Andrzej Duda. Który przed wyborami znacząco zwiększył swoją aktywność.

Świadczenie bez podatków

Świadczenie będzie nieopodatkowane, a składki na ubezpieczenia społeczne nie zmniejszą jego wysokości. Będą opłacane z budżetu państwa. Dodatkowo z kwoty dodatku solidarnościowego nie będą potrącane egzekucje. Wzrost zasiłku ma nastąpić od 1 września 2020 roku. Kwotę otrzymają wszyscy bezrobotni także ci którym zasiłek już przysługuje.

Senat przyjął również poprawkę o tym, że cudzoziemiec pobierający zasiłek dla bezrobotnych, będzie otrzymywał dodatek solidarnościowy w wysokości różnicy między tym dodatkiem a zasiłkiem.

Źródło: RMF24

O innych inicjatywach prezydenta warto przeczytać na łamach Mediów Narodowych:https://medianarodowe.com/bon-turystyczny-to-kolejne-500-prezydent-wycofal-sie-z-pierwotnego-planu/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY