Nowa polska potęga piłkarska? ,,Nieograniczony budżet”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pexels

Być może niedługo polski futbol zostanie zdominowany przez nowego gracza. Wieczysta Kraków to mały, osiedlowy klub. Ma jednak wielkie ambicje oraz jeszcze jeden atut. Właściciela, dysponującego ogromnymi pieniędzmi, które mogą te ambicje urzeczywistnić.

Kraków to jeden z głównych punktów na piłkarskiej mapie Polski. Drużyny takie jak Wisła czy Cracovia zapisały się już w historii sportu nad Wisłą. Na lokalnej scenie może pojawić się jednak nowy gracz. Wieczysta Kraków to, póki co, mały zespół. Ale ma coś, czym nie mogą się pochwalić podobne jej kluby. Bogatego właściciela. Wojciech Kwiecień to biznesmen z branży farmaceutycznej, do którego należy sieć aptek ,,Słoneczna”. Jest on pasjonatem futbolu, który oprócz pieniędzy, ma również aspiracje. Z VI-ligowca zamierza uczynić liczący się w Polsce klub. Celem na razie jest pierwsza liga.

W swojej 78-letniej historii drużyna niczego spektakularnego nie osiągnęła. Jeszcze niedawno, Wieczystej groziła eksmisja. Kwiecień zaczął więc od spłaty długu. To nie ma być zabawka inwestora, ale projekt na lata. Klub chce stawiać na młodzież. W planach jest otwarcie akademii piłkarskiej, rozbudowa infrastruktury, w tym nowe boisko ze sztuczną murawą.

,,Szejkowie z okręgówki”

Przypadek Wieczystej to historia rodem z Hollywood. Właściciel nie próżnuje. Do kluby ściągnięty został już Sławomir Peszko– uczestnik mundialu w Rosji. To wydarzenie lata w polskiej piłce. Ale to nie koniec inwestycji.

,,Stać nas na rzeczy, na które nie stać klubów z dużo wyższych lig. Jak słyszymy od inwestora i widzimy po jego działaniach, budżet mamy nieograniczony. (…) W innych klubach pytałem: W jakiej kwocie mam się zmieścić?. Tu słyszę: Ile potrzebujesz?”

mówi Andrzej Iwan, prawa ręka właściciela

Klub dysponuje warunkami, które nie śniły się jego odpowiednikom. Piłkarze z zawodowymi kontraktami. profesjonalny sprzęt treningowy, odnowa biologiczna, wyjazdy na zgrupowania, nawet specjalna kosiarka do murawy.

To wszystko budzi jednak nie tylko zachwyt. Wieczystą ochrzczono już mianem ,,szejków z okręgówki”. Krytyka dotyczy przede wszystkim braku finansowego fair play. Pensja Sławomira Peszki dodatkowo zbulwersowała środowisko. Dariusz Dziekanowski w felietonie dla ,,Przeglądu sportowego” użył nawet słowa ,,patologia”.

Więcej na ten temat znaleźć można w Sportowych Faktach: https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/886795/wieczysta-krakow-z-malego-osiedla-wielkie-sny

Źródło: Wirtualna Polska

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY