Guy Verhofstadt bezkarny za swoje oszczerstwa względem Marszu Niepodległości

Dodano   0  
  Loading

/ fot. wikipedia commons

W środę w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie odebrania immunitetu byłemu premierowi Belgii. Guy Verhofstad w 2017 roku w oszczerczych słowach mówił o Marszu Niepodległości. PE zdecydował jednak się na pozostawieniu w łaskach europejskiej wierchuszki.

Obecny europoseł Guy Verhofstadt nazwał uczestników Marszu Niepodległości neonazistami, faszystami i zwolennikami białej supremacji – “Marsz ten miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie” – krzyczał w 2017 roku na sali europejskiego parlamentu. W związku z tym europosłowie z PiS złożyli wniosek o odebranie immunitetu byłemu premierowi Belgii.

“Nie można pozwolić na to, by UE była nie tylko Unią podwójnych prędkości, ale również podwójnych standardów, w której jednym będzie wszystko wolno, a innym nic” – argumentowała Beata Mazurek, europoseł z ramienia PiS.

Zobacz także: Nagroda dla Polaków, którzy osiągnęli światowy sukces

Europosłowie obecnej partii rządzącej domagają się przeprosin dla Polaków ze strony Guy’a Verhofstadta, za jego skandaliczne słowa o Marszu Niepodległości. Podkreślają, że nawet tej czynności nie wykonał ekspresyjny polityk.

Z kolei europosłowie Platformy Obywatelskiej stwierdzili, że taki wniosek wobec unijnego polityka przynosi wstyd Polsce – “Moim osobistym zdaniem pan Verhofstadt się w tej połowie zdania zagalopował i mógłby się wycofać, ale prawo do wolności wypowiedzi na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego jest większym dobrem niż to, że ktoś przeholował” – powiedział europoseł Radosław Sikorski.

Postępowanie w tej sprawie przed Sądem Rejonowym w Warszawie zainicjował dr Bawer Aondo-Akaa, reprezentowany przez prawników Instytutu Ordo Iuris, którzy zarzucają Verhofstadtowi zniesławienie i znieważenie pokrzywdzonego. O uchylenie immunitetu Verhofstadtowi wystąpił do Parlamentu Europejskiego w październiku 2019 r. warszawski sąd.

59 europosłów poparło odebranie immunitetu, jednak zdecydowana większość – 696 – była przeciwko. Pięciu parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Głosowanie było tajne.

Gazeta Prawna

Dodano w Brak kategorii

POLECAMY