Spotkanie prezydentów. O czym chce rozmawiać Trump?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W środę wieczorem Biały Dom potwierdził przyszłotygodniowe spotkanie prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Temat o jakich chce rozmawiać głowa państwa USA to obronność, energetyka, handel i bezpieczeństwo telekomunikacyjne. Do spotkania dojdzie 24 czerwca w Waszyngtonie.

Andrzej Duda o szczegółach wizyty mówił podczas nocnego briefingu prasowego przed piekarnią Klementynka w Markach. Jednym z tematów rozmów ma być też zwalczanie koronawirusa.

– Rozmawiałem z panem prezydentem także o współpracy polskich i amerykańskich naukowców w pracach nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Też w tej sprawie będę chciał z panem prezydentem rozmawiać – stwierdził.

[PETYCJA] Roty Niepodległości chcą usunięcia Cywińskiego

Duda przedstawił również tematy, które z jego perspektywy są najistotniejsze.

– Z mojego punktu widzenia ważna jest przede wszystkim obronność, a więc kwestia współpracy militarnej, zwłaszcza w kontekście tego, co ostatnio pan prezydent ogłaszał. To jest jedna rzecz. Druga, oczywiście Trójmorze – bardzo ważne, bo to kwestia naszego rozwoju i inwestycji – zapewniał.

– Każdy temat tutaj ma znaczenie. Energetyka też ogromne, bo przecież współpracujemy w zakresie gazu, sprowadzamy gaz ze Stanów Zjednoczonych, chcemy mieć kolejny gazoport, chcemy także rozwijać tę współpracę dalej – podkreślił prezydent.

– Jak nam się uda zakończyć inwestycję rozbudowy gazoportu w Świnoujściu, jeżeli uda się nam postawić kolejny gazoport w Gdańsku i jeszcze dokończymy budowę Baltic Pipe, to rzeczywiście będziemy mieli taką sytuację, że gaz z USA będzie mógł być dystrybuowany przez nasze sieci do naszych sąsiadów, czyli do państw, z którymi współpracujemy w ramach Trójmorza czy na Ukrainę – dodał.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY