Jaka jest siła złotego? Rada Polityki Pieniężnej i Minister Finansów nie są zgodni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jaka jest siła polskiej waluty? Okazuje się, że wcale nie jest to tak oczywiste jakby się mogło wydawać.

Nie ma zgodności co do siły polskiej waluty. Dotychczasowy poziom stóp procentowych został w tym tygodniu podtrzymany przez Radę Polityki Pieniężnej. Osłabiło to pozycję złotego. Odmienną opinię ma w tej kwestii minister Tadeusz Kościński. Szef resortu finansów stwierdził, iż kurs złotego jest troszkę za słaby. Według jego opinii proces spadkowy będzie toczył się jeszcze przez jakiś czas, ale będzie on krótkotrwały.

Tej diagnozy nie podziela natomiast Rada Polityki Pieniężnej. Wydała ona komunikat, w którym sugeruje, iż skala oczekiwanego ożywienia gospodarczego może być ograniczona przez” brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią”. Rada twierdzi, iż spadek kursu był nieodzownym skutkiem kryzysu gospodarczego.

Analitycy TMS Brokers także pokusili się o swoją ocenę. Twierdzą, iż:- Wydaje się mało realne, aby RPP miała szybko zmienić kierunek w polityce monetarnej. Oczekujemy, że główna stopa procentowa pozostanie na 0,1%. Przynajmniej do końca obecnej kadencji RPP czyli do Czerwca 2022. Program skupu obligacji może zostać wygaszony wcześniej, pod warunkiem, że nie pojawi się podwyższona premia za ryzyko z tytułu zwiększonych potrzeb pożyczkowych rządu. To będzie kulą u nogi złotego w relacji do innych wschodzących walut rynku.

Drukowanie pustych pieniędzy i rozdawnictwo socjalne prowadzą do spadku kursu złotego

Niestety rząd bardzo usilnie próbuje bagatelizować problem jakim stała się ostatnimi czasy szalejąca inflacja na poziomie 3,4%. W Unii Europejskiej średnia jest pięciokrotnie niższa. W TVP mowa jest za to o kompletnie niepotrzebnych inwestycjach państwowych, które na pewno nie będą remedium na obecną sytuację. W celu wyjścia z kryzysu należy zakończyć skupowanie obligacji przez NBP i zaniechać populistycznych rozwiązań jak chociażby bon turystyczny.

Wprost

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY