Nowe zmiany w podatku CIT. Premier: “Jedno z najnowocześniejszych rozwiązań na świecie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Firmy o obrotach do 50 mln zł nie będą musiały płacić CIT tak długo, jak nie będą wypłacać zysków – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Tzw. estoński CIT ma wejść w życie za ok. sześć miesięcy.

“Wdrażamy najnowocześniejsze rozwiązanie podatkowe. Jest bardzo elastyczne i nowoczesne. To rozwiązanie prorynkowe i propracownicze. Chcemy odpowiadać na potrzeby pracowników i przedsiębiorców” -powiedział premier.

Dodał, że estoński CIT ma na celu stworzenie nowych miejsc pracy. – “Adresujemy je do tych, którzy chcą rozwijać firmy. Dzięki temu rozwiązaniu utworzymy tysiące miejsc pracy w perspektywie kilku lat. Potrzebujemy ich, żeby ludzie zostawali w Polsce.” Zaznaczył, że ta propozycja obejmie 97 proc. spółek.

Nowy CIT to rozwiązanie, które w najprostszym ujęciu oznacza zmianę momentu zapłacenia podatku. Obecnie podatek CIT płacony jest przez firmy od wypracowanego w danym roku zysku.

W modelu “estońskim” firmy będą musiały zapłacić CIT dopiero w momencie wypłaty zysku, np. w formie dywidendy. To zaś oznacza, że dopóki pieniądze z zysku zostają w firmie i są na przykład inwestowane w kolejne przedsięwzięcia, środki itp., dopóty spółka nie płaci podatku CIT.

W pierwszej fazie koszty nowego rozwiązania dla budżetu będą wynosiły blisko 5 mld zł. “Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na zainwestowanie, na rozwój, przedsiębiorca polski lub przedsiębiorca zagraniczny, który zdecyduje na prowadzenie działalności w Polsce, będzie miał idealne warunki do rozwoju. To będzie prawdziwy inkubator przedsiębiorczości dla całej Polski” – dodał szef rządu.

Wdrożenie tzw. estońskiego CIT-u w drugiej połowie 2020 r. lub od 2021 r. premier zapowiedział w expose w listopadzie 2019 roku.

źródło: businessinsider.com.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY