Przewidywana kolejna data rozpoczęcia budowy elektrowni atomowej na 2026 rok

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Minister klimatu Michał Kurtyka ocenił, że w Polsce jest możliwe wybudowanie elektrowni jądrowej w 2026 roku. Pierwszy reaktor mógłby ruszyć w 2033 roku. Przewidywanych jest sześć bloków jądrowych.

Minister Klimatu Michał Kurtyka ocenił, że budowa elektrowni jądrowej może w Polsce ruszyć za sześć lat. Kurtyka wziął udział w wiedeoczacie z Williamem Magwoodem dyrektorem NEA agencji ds. energetyki jądrowej działającej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. OECD)

Minister mówił o tym, że polska chce rozwijać program jądrowy, w ramach tego programu pierwszy reaktor miałby zacząć działać 2033 roku. Do 2040 rokuw Polsce miało by działać sześć bloków jądrowych. Minister zauważył także, że węgiel w Polsce zbliża się do końce możliwości eksploatacyjnych. Ważne jest, aby zostały podjęte nowe działania oraz decyzje w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju.

W Polsce musimy wymyślić właściwą strukturę, w której swoje miejsce ma i fotowoltaika, i stabilnie produkujący -atom” -powiedział minister.

Czy uda się tym razem?

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest to temat powtarzany od lat 80 i 90. To wówczas pojawiły się pierwsze plany budowy elektrowni. Ze względu na przemiany ekonomiczne oraz cień katastrofy w Czarnobylu odkładane były z dekady na dekadę. Własną energie atomową ma większość krajów Europejskich oraz prawie wszyscy nasi sąsiedzi. Nieudane próby wybudowania elektrowni podejmowało większość rządów. W 2010 roku ówczesny minister gospodarki Waldemar Pawlak przewidywał powstanie elektrowni w 2020 roku. 

Źródło: PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY