Deksametazol w walce z koronawirusem. Brytyjczycy uruchamiają pierwsze skuteczne leczenie

Dodano   0  
  Loading

Wbrew politycznym oczekiwaniom na szczepionkę przeciwko COIVD-19 naukowcy opracowali kolejny lek na koronawirusa. Tym razem deksametazol ma być skuteczniejszy od wszystkich pozostałych leków. Lekarze w Wielkiej Brytanii rozpoczęli terapie z nim związane posiadając 200 tysięcy sztuk tego lekarstwa.

Brytyjski Minister Zdrowia, Matt Hancock zapowiedział, że od wtorku ruszają terapie specjalnym lekiem przeciw COVID-19. Deksametazol zostanie podany ciężko chorym pacjentom – “Pracujemy z Narodową Służbą Zdrowia, aby włączyć deksametazon do standardowej terpaii przeciwko Covid-19 już od dzisiejszego popołudnia” – mówił.

Poinformował również, że obecnie wyprodukowano 200 tysięcy dawek tego specyfiku. Nie jest on trudny w opracowaniu i stosowany jest podczas leczenia reumatyzmu, alergii, czy też na choroby skóry. Skuteczność tego leku została ogłoszona jako pierwszy sukces terapii klinicznej.

Zobacz także: Krzysztof Bosak: „Wzywam rząd do rozważenia projektu czasowego obniżenia stawek VAT”

Pod wrażeniem opracowanego specyfiku jest doradca brytyjskiego rządu Chris Whitty, który stwierdził, że jest to najważniejsze badanie kliniczne ws. wali z epidemią koronawirusa.

Z kolei autorzy badań z Uniwersytety Oksfordzkiego oznajmili, iż terapia deksametanozem jest skuteczna i pozostawia po sobie jasne i znaczące efekty działania w zapobieganiu śmierci pacjentom z problemami układu oddechowego.

Produktywny miesiąc testów na pacjentach

W ramach randomizowania badania na dużą skalę, 2104 pacjentów otrzymało lek, zaś 4321 standardową opiekę.

Po 28 dniach, liczba zgonów wśród pacjentów otrzymujących leki była o 35 proc. niższa wśród osób wymagających respiratora oraz 20 proc. niższa wśród pacjentów wymagających podania tlenu. Lek nie wykazał skuteczności u lżej chorych osób.

rmf24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY