PGNiG podpisuje aneks do umowy. Gazprom zwróci 1,5 mld dolarów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Pixabay

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało dzisiaj o zawarciu aneksu do umowy z Gazpromem, który został podpisany przez obie strony 5. czerwca br. Zastało to podyktowane przez wyrok końcowy Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Polska spółka spodziewa się nadpłaty w postaci 1,5 mld dolarów, która ma zostać wypłacona do 1. lipca 2020 roku.

Jak informuje portal “energetyka24.com” PGNiG w dniu 5. czerwca zawarło aneks do kontraktu jamalskiego wykonywanego przez rosyjski Gazprom – potentat naftowy i gazowy. Jednak dopiero dzisiaj polska spółka za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej ujawniła raport o bieżących inwestycjach, gdzie zawarto informacje o porozumieniu stron.

Zobacz także: Państwo Islamskie atakuje w Nigerii. 60 ofiar zamachu

Jest to podyktowane wyrokiem końcowym Trybunału Arbitrażowego w Sztokhomie, który postanowił przychylić się do wniosku PGNiG w sprawie postępowanie dotyczące ceny kontraktowej obowiązującej dla Polski w ramach kontraktu jamalskiego realizowanego od 2014 roku przez Gazprom i Gazprom Export.

Polska spółka spodziewa się, że rosyjska strona zwróci naszemu Państwu nadpłatę w wysokości 1,5 mld złotych i to do 1. lipca bieżącego roku. Sam aneks zawiera również nową formułę cenową podaną przez sztokholmski trybunał.

Spór między PGNiG i Gazpromem dotyczył sposobu ustalania ceny gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. Obowiązująca formuła cenowa powoduje, że PGNiG płaci znacznie powyżej cen rynkowych. Dlatego w 2014 r. PGNiG skorzystało z przewidzianej w kontrakcie możliwości renegocjacji ceny. Po wyczerpaniu okresu negocjacyjnego w maju 2015 r. polska spółka skierowała spór do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, a dopiero w lutym 2016 r. złożyła skutecznie pozew przeciwko Gazpromowi.

energetyka24.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY