Nowe stawki VAT. Ważne zmiany od 1 lipca

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

1 lipca – w ramach tzw. nowej matrycy – wejdą w życie nowe stawki VAT. Za wiele produktów będziemy płacić wyższy podatek, a za inne mniej. Bardzo prawdopodobne, że dzięki tej zmianie ich ceny zmienią się.

Nowelizację ustawy o VAT jeszcze w lipcu 2019 roku przyjął Sejm. Ministerstwo Finansów podkreślało wtedy, że dzięki temu uproszczone zostaną przepisy oraz obniżone stawki na niektóre popularne produkty. Nowa matryca VAT miała wejść w życie już 1 kwietnia, jednak z powodu epidemii koronawirusa tę datę przesunięto na 1 lipca.

Zmiany, jakie wejdą w życie, opisuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Przede wszystkim w końcu będziemy płacić taki sam podatek od towarów i usług za pieczywo i ciastka. Do tej pory były one objęte różnymi stawkami – 5, 8 lub 23 procent. Od 1 lipca wysokość będzie wynosić zawsze 5 proc.

Tyle samo będziemy płacić również za przyprawy. Do tej pory za niektóre (przetworzone) płaciliśmy 23 proc., za nieprzetworzone (np. kurkumę) 5 proc. Teraz za wszystko stawka będzie wynosić 8 proc.

Niższy VAT zapłacimy za: produkty dla niemowląt (żywność, pieluszki etc.) – z 8 proc. na 5 proc.; zupy i żywność dietetyczną – z 8 proc. na 5 proc. oraz owoce tropikalne – z 8 proc. na 5 proc.;

Wyższy VAT zapłacimy za: ośmiorniczki i inne skorupiaki – VAT wzrośnie z 5 proc. na 23 proc.; drewno opałowe – z 8 proc. na 23 proc. oraz lód używany do celów spożywczych – z 8 proc. na 23 proc.

Zobacz także: PGNiG podpisuje aneks do umowy. Gazprom zwróci 1,5 mld dolarów

źródło: businessinsider.com.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY