Bezrobocie? Ponad milion osób bez pracy, nie tylko z powodu pandemii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Według najnowszych danych, stopa bezrobocia w Polsce wynosi 6 proc. Oznacza to około 1 mln 11 tys. osób bez zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że liczba ta obejmuje nie tylko miejsca pracy utracone w wyniku pandemii COVID-19.

Rafał Trzaskowski, kandydat z ramienia Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, przebywał w niedzielę Wrocławiu. Prezydent Warszawy mówił m.in. o prawie milionie osób, które rzekomo miały stracić zatrudnienie w związku z pandemią koronawirusa. Skrytykowany został również Andrzej Duda. Według Trzaskowskiego, obecnie urzędujący prezydent nie wspiera dostatecznie bezrobotnych, pozostawionych przez rząd samym sobie.

Do słów kandydata KO odniosła się w rozmowie dla radia Wnet Marlena Maląg. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zaznaczyła, że chciałaby, aby w dyskursie kandydaci trzymali się faktów. Zapytała również Trzaskowskiego, skąd pochodzą dane o milionie nowych bezrobotnych:

,,Bo fakty są takie, że z danych po zakończonym miesiącu maju stopa bezrobocia wyniosła 6 proc., co stanowi około 1 mln 11 tys. wszystkich osób bezrobotnych łącznie, nie tylko tych, które straciły pracę w wyniku pandemii”

Minister podkreślała również rolę tarczy antykryzysowej w ochronie miejsc pracy. Według Maląg, na ten cel przekazano przedsiębiorcom już 81 mld złotych.

Ponadto, resort obserwować ma przyrost ofert pracy. Sytuacja w maju, pod tym względem była lepsza niż miesiąc wcześniej. Minister stwierdziła, że ,,Mamy tutaj umiarkowany optymizm, bo sytuacja jest dynamiczna, a wychodzenie z kryzysu będzie trwało”.

Bezrobocie w liczbach

Szacowana przez MRPiPS w czerwcu stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja na poziomie 6 proc. jest o 0,2 proc. wyższa w porównaniu do kwietnia. To mniejszy wzrost niż w kwietniu – wówczas stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 proc. z 5,4 proc. w marcu. Natomiast w porównaniu z końcem maja 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2020 r. zwiększyła się o 0,6 pkt proc.

Liczba bezrobotnych w końcu maja br. wyniosła 1 mln 11,7 tys. osób i w porównaniu do końca kwietnia wzrosła o ok. 46 tys. osób, czyli o 4,8 proc.

Z danych zawartych w systemie analityczno-raportowym CeSAR wynika, że chociaż łącznie w maju br. w urzędach pracy zarejestrowało się ok. 104 tys. bezrobotnych, to w tym samym czasie wyrejestrowało się ok. 58 tys. osób.

Źródło: PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY