Oświęcim: Dziś Biało-Czerwony Marsz Milczenia organizowany przez Roty Niepodległości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia 80 lat temu do obozu w Auschwitz przybył pierwszy transport więźniów, którymi byli Polacy.

W ten wyjątkowy dzień Roty Marszu Niepodległości organizują wyjątkowe obchody upamiętniające to tragiczne wydarzenie. O godz. 14:00 z PKP Oświęcim wyruszy “Biało-Czerwony Marsz Milczenia”. Swoją obecność zapowiedzieli także jeszcze żyjący byli więźniowie Auschwitz. Marsz poprowadzi Robert Bąkiewicz.

Plan obchodów:
1. 14.00 – dworzec PKP Oświęcim: odsłonięcie przez kolejarzy tablicy poświęconej kolejarzom działającym w konspiracji i niosącym pomoc więźniom Oświęcimia.
2. Przemówienia.
3. Biało-czerwony marsz pamięci – przemarsz (ok. 2 km) pod główną bramę obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
4. Przemówienia.
5. 15.00-15.30 – delegacje Rot Niepodległości i Marszu Niepodległości złożą kwiaty pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.

Roty Niepodległości przygotowały specjalny spot, aby przypomnieć Polakom tragiczną historię z 14 czerwca.

Auschwitz zbudowali Niemcy dla Polaków

14 czerwca 1940 roku z Tarnowa ruszył pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. Obóz, który Niemcy zbudowali w celu eksterminacji Polaków, tego dnia miał przyjąć 728 osób, a wśród nich głównie młodych Polaków, którzy stawili opór okupantowi.

Dziś, mimo że fakty powinny być powszechnie znane, histworię próbuje się pisać na nowo. Polskę, która procentowo ucierpiała najbardziej spośród wszystkich państw w wyniku II wojny światowej, której wymordowano miliony obywateli, a zwłaszcza elity narodu, nie tylko próbuje się odedrzeć z roli ofiary, ale i przypisać zbrodnie niemieckie, których to sama boleśnie doświadczyła.

Jednym z elementów tych oszczerczych przedsięwzięć jest walka z pamięcią, że KL Auschwitz powstał, by eksterminować Polaków. Dotkliwy jest dla nas w tym kontekście fakt, że w wyjątkową, bo osiemdziesiątą rocznicę osadzenia pierwszych więżniów, Państwo Polskie nie upomina się o swoich, pomordowanych rodaków i nie wypełnia roli obrońcy prawdy historycznej, nie prowadzi kampanii informacyjnych nawet w Polsce.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY