Kosiniak-Kamysz: “Przez złe działania resortu rolnictwa ASF jest w całej Polsce”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w spotkaniu wyborczym ze swoimi sympatykami we wsi Chrząszczewek w województwie łódzkim. Tam odbyła się debata na temat rolnictwa i jego przyszłości w kraju. Lider ludowców obwiniał m.in. polskie władze o słabe rozwiązanie problemu z ASF. Wyjawił również, iż jest zwolennikiem zniesienia embarga na polskie produkty sprzedawane na Wschód.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił uwagę na aspekt potrzeby rozwoju polskiego rolnictwa dla utrzymania potrzeb żywnościowych w kraju – “Nie będzie dobrego rozwoju Polski bez gospodarnej, zasobnej, rolniczej, ekonomicznie wystarczalnej bogatej w mieszkańców polskiej wsi, polskich obszarów wiejskich, polskiego rolnictwa” – powiedział.

Zobacz także: Bosak w Oświęcimiu. „Dziś obchodzimy 80-tą rocznicę pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu zagłady” [WIDEO]

Jego zdaniem pozostali kandydaci na Prezydenta w większości pomijają temat wsi oraz rolnictwa – “Dlatego startuję w tych wyborach, bo wiem, że spośród tych wszystkich kandydatów większość w ogóle nie wypowiada się na temat wsi i rolnictwa, zapomina nawet wymówić te słowa” – ocenił Kosiniak-Kamysz.

Wskazał także na problem emigracji młodych ludzi z wsi do miast, a zarazem zmniejszającej się liczbie rolników – “Nie ma bardziej rozpaczliwego obrazu opustoszałych czasem stołów z powodu osób, które wyjechały za granicę. To wielka tragedia, gdy nie ma komu przekazać gospodarstwa. To jest wielka tragedia i na wsi i w rodzinie – i musimy sobie z tą tragedią poradzić“.

Problem z ASF

W swoim wystąpieniu podczas debaty rolniczej ubolewał nad rozrastającym się problemem choroby afrykańskiego pomoru świń, która dotyka Polskę. Winą obarcza resort rolnictwa za podejmowanie złych rozwiązań – “ASF jest już prawie we wszystkich województwach. Przez ostatnie lata przez złe działanie jednego i drugiego ministra rolnictwa ASF rozlał się na całą Polskę” – zaznaczył kandydat ludowców na Prezydenta.

Podkreślił, również że jest za zniesieniem embarga na polskie produkty sprzedawane na Wschód porównując to z nagminnym skupowaniem rosyjskiego węgla czy też gazu ziemnego.

Zaatakował również Prezydenta Andrzeja Dudę oskarżając go o brak zaangażowania w ochronę polskiego rolnictwa – “Karty na stół, panie prezydencie, proszę pokazać, gdzie są podwojone dopłaty? Gdzie jest holding spożywczy? Gdzie są ceny minimalne gwarantowane? Gdzie jest wyeliminowanie nieuczciwych pośredników? Opodatkowanie wielkich sieci handlowych?.

rmf24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY